Čo nám prinesie členstvo v Európskej Únii, alebo Európska Únia no a čo???
Som študentom strednej školy a pred pár dňami som podobne ako mnohí z nás zachytil z médií dlho očakávanú správu: "Slovensko bolo pozvané do Európskej únie." Mnohí to považujú za významný úspech, ktorý zaradí Slovensko medzi ostatné vyspelé demokratické štáty Európy, ale nájde sa aj pár takých, ktorí oponujú a nesúhlasia s naším vstupom do tejto organizácie. "Čo z toho budem mať ja? Ako konkrétne to pomôže Slovensku a jeho občanom?," znejú najčastejšie otázky. Aby sme na ne mohli odpovedať a lepšie pochopili celú problematiku, tak sa musíme pozrieť do minulosti.
Všetko sa začalo v novembri 1989.
Členstvo v Európskej Únii bolo ešte v nedohľadne, ale už vtedy sme sa začali k nemu krôčik za krôčikom približovať. Slovensko muselo prekonať množstvo nevyhnutných zmien, ktoré súviseli s premenou komunistického štátu na demokratický. Z centrálne riadeného hospodárstva sme prešli na trhové, uskutočnila sa rozsiahla privatizácia, zmena legislatívy a s tým samozrejme súviseli aj niektoré problémy, ako je vzrast inflácie a nezamestnanosti, ktoré nás trápia ešte aj dnes. Po 30 rokoch stagnovania sa začala oživovať naša ekonomika a Slovensko sa pomaličky začalo doťahovať na úroveň vyspelých západoeurópskych krajín.
My sme si postupne uvedomili, že taká malá krajina akou je Slovensko, potrebuje niekam patriť, mať silného partnera, a tak sme 27. júna 1995 podali prihlášku na členstvo do Európskej Únie. Zo začiatku postupoval integračný proces veľmi pomaly. V roku 1998 došlo u nás k zmene vlády a moci sa ujal proeurópsky orientovaný vládny kabinet, pre ktorý bol vstup do EÚ jednou z najväčších priorít. Boli sme zaradení do druhej skupiny čakateľov o vstup, ale pomerne rýchlo sme sa dostali na úroveň našich susedov a ostatných kandidátskych krajín a do Únie budeme vstupovať spolu s nimi.
Európska únia nám ešte dávno pred samotným vstupom poskytla možnosť čerpať finančné prostriedky z programov PHARE, ISPA a SAPARD a poskytuje nám isté výhody, ktoré nám majú dopomôcť k rýchlemu dobehnutiu samotných členských krajín. Trhy EÚ sa otvoria pre dovozy zo SR skôr, ako SR otvorí svoje trhy dovozom z EÚ. Na priemyselné výrobky boli všetky clá, colné stropy a colné kvóty odstránené do konca roka 1994. To znamená, že od 1. januára 1995 majú slovenské priemyselné výrobky na trh EÚ voľný prístup.
Slovensko sa už čoskoro stane plnohodnotným členom EÚ a bude môcť naplno využívať jednotný trh, voľný pohyb pracovníkov, tovarov a služieb. Nemusíme si to uvedomovať, ale my všetci každodenne využívame prínosy vznikajúceho jednotného trhu : prístup k širokej škále výrobkov, konkurenciu, ktorá pomáha znižovať ceny, politiku, ktorá ochraňuje spotrebiteľa atď.
Ale nebude to len Slovensko, čo bude využívať výhody EÚ, ale aj EÚ objaví výhody nového člena, ktorý sa zároveň stane aj jej východnou hranicou.
Na Slovensko prídu noví zahraniční investori, a tým sa podarí znížiť nezamestnanosť. Postupne sa bude uskutočňovať presun suverenity z národnej úrovne na úroveň Spoločenstva. Slovenskí študenti budú môcť využívať možnosti študovania v zahraničí a získavať tak jazykové znalosti a iné neoceniteľné skúsenosti. Kvalifikácie lekárov, právnikov, ošetrovateliek, veterinárov, farmaceutov, poisťovacích agentov a ďalších budú uznávane jednotne. Slobodu pohybu a pobytu osôb v krajinách Spoločenstva nám umožní, že sa už viac pri návšteve nebudeme cítiť v krajinách EÚ ako cudzinci.
Verím, že Slovensko nájde svoje uplatnenie aj v cestovnom ruchu a stane sa pre turistov atraktívnym. Miestne, regionálne, národné a európske orgány sa budú navzájom dopĺňať, spolupracovať a vymieňať skúsenosti. Európska Únia a Slovensko budú spolupracovať v oblasti zahraničnej a obrannej politiky, justície, obchodu, menovej politiky, politiky zamestnanosti, enviromentálnej ochrany, poľnohospodárstva, zdravotnej starostlivosti, kultúry, vzdelávania, výskumu... Zavedenie eura by malo umožniť lepšiu konvergenciu a podmienky pre trvalý rast vytvárajúci nové pracovné miesta. Naše členstvo v EÚ podporí harmonický rozvoj ekonomickej aktivity, trvalý a vyrovnaný rozmach, vyššiu stabilitu a rýchly rast životnej úrovne. Spoločenstvo sa tiež priamo zameriava na život jednotlivcov a rozvíja aktivity v sociálnych záležitostiach.
Do samotného prijatia je ešte toho potrebné urobiť veľmi veľa. Pozvánka je ukončením istého obdobia ale vlastne začiatkom nového, možno ešte náročnejšieho ako bol samotný integračný proces. Musíme sa v Únii sami presadiť, nájsť svoje miesto a uplatnenie a stať sa silným článkom Európskej Únie. Budúci rok nás čaká referendum o vstupe. Je veľmi dôležité, aby ľudia prišli k volebným urnám a povedali svoje áno. Musíme ukázať celej Európe, že si to členstvo zaslúžime a že oň naozaj stojíme. Ja verím, že sa nám to podarí a od prvého mája roku 2004 aj naši poslanci zasadnú do lavíc Európskeho parlamentu, slovenské koruny čoskoro zameníme za Euro, Beethovenova "Óda na radosť" sa stane aj našou hymnou a 12 zlatých hviezd na modrom podklade sa stane aj pre nás symbolom zjednotenej Európy, do ktorej patríme!
Tomáš Kubica, Gerlachov
Pozn. redakcie: Tento príspevok je názorom čitateľa. Redakcia Tatranského denníka - KORZÁR si vyhradzuje právo na jeho skrátenie a upravovanie. Rovnako nezodpovedá za jeho obsah a takisto sa s ním nemusí stotožňovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš