spolupráce s okresnými úradmi práce a rozšírenie povinností evidovaných nezamestnaných s cieľom dosiahnuť ich zvýšenú aktivitu pri hľadaní práce. To so sebou prináša aj sprísnenie podmienok pre zotrvanie v evidencii.
"Pre obce zo zákona vyplýva povinnosť spolupracovať pri riešení zamestnanosti obyvateľov danej obce. Podmienky budú špecifikované v dohode medzi samosprávami a príslušnými okresnými úradmi práce. Poskytneme im údaje o občanoch evidovaných na úrade práce a samosprávy sa stanú spoluvykonávateľmi politiky zamestnanosti," uviedla na vysvetlenie vedúca právneho oddelenia na Krajskom úrade práce (KÚP) v Prešove JUDr. Marta Schillerová.
Dodala, že vypracovávanie konkrétnych dohôd s obcami začnú realizovať až v januári, čo podmienili aj decembrové komunálne voľby a zmeny na postoch starostov. V dohodách pôjde napríklad o bezplatné poskytnutie priestorov pre pracovníkov úradov práce na vykonávanie aktivít, nahlasovanie požiadaviek v prípade voľných pracovných miest v obci, či aktivizáciu podnikateľských subjektov, aby vytvárali pracovné miesta a zamestnávali miestnych ľudí.
V súvislosti s povinnosťami klientov úradov práce zdôraznila, že ich povinnosťou bude hlásiť sa raz za 14 dní na určenom mieste za účelom spolupráce. To v praxi znamená, že nepôjde len o podpis na úrade práce, ako doteraz, ale môže to byť aj v mieste ich bydliska, teda v obci. Keď sme sa opýtali, čo sa skrýva za pojmom povinnej spolupráce, reagovala: "Buď preukáže, kde a s kým sa kontaktoval pri hľadaní zamestnania, alebo ako inak sa zapojil do poradenskej činnosti, rekvalifikačných kurzov, absolventskej praxe, do projektov a iných aktivít. V prípade porušenia týchto povinností ho čaká sankčný postih v tom, že bude na 6 mesiacov vyradený z evidencie. Ak bude pracovať bez riadneho pracovného pomeru a nás o tom bude informovať Národný inšpektorát práce, opätovne ho vyradíme z evidencie na 6 mesiacov. Do evidencie môže byť prijatý až dňom osobného podania žiadosti."
Zmeny sa dotknú aj aktívnej politiky trhu práce, teda financovania nástrojov, ako je náhrada cestovného, verejnoprospešné práce, absolventská prax, príspevok na rekvalifikácie, alebo pre zamestnávateľa, na samopodnikanie a podobne. Podľa novely sa povinnosť štátu mení z vykonávacej na fakultatívnu, čo v praxi znamená, že financovanie bude závislé na štátnom rozpočte.
Na otázku, či sú úrady práce personálne pripravené zvládnuť všetky zmeny a častejšie kontakty s klientmi, riaditeľ KÚP Juraj Bobko odpovedal bez zaváhania. "Budeme musieť. Ukladá nám to zákon. Otázkou skôr je, či nám obce vyjdú v ústrety a poskytnú svoje priestory bezplatne. Možný problém vidím aj v technických záležitostiach. Napríklad v okrese Medzilaborce z 21 obcí majú počítače len v dvoch. Spracovávanie evidencie tam bude náročnejšie."
Pre ilustráciu, v súčasnosti je v Prešovskom kraji v evidencii 90 082 nezamestnaných, pričom oproti októbru ide o nárast o 2 475 ľudí. Miera evidovanej nezamestnanosti predstavuje 21,88 percent. Napriek tomu sme sa v rámci Slovenska ako kraj dostali na tretiu priečku za Košický a Banskobystrický kraj. Podľa slov riaditeľa KÚP J. Bobka, počas roku 2002 zaznamenali pokles v evidencii o 4 percentá.
Najlepšie sú na tom okresy Stará Ľubovňa, kde je 15,67-percentná miera nezamestnanosti. Po vstupe Siemensu do okresu Stropkov a vytvorení 450 pracovných miest sa aj tam výrazne znížila miera a to na 17,26 percenta. Takmer na rovnakej úrovni je aj Poprad so 17,68 percentami. Najviac nezamestnaných, presnejšie až 30,3 percenta je však v okrese Kežmarok, s 27 percentami sa trápi Sabinov a ani Vranov nad Topľou nemá lepšiu situáciu s 26 percentami. O jedno percento menej majú Medzilaborce a Bardejov sa dlhodobo drží na 22 percentách. Ostatné okresy udržiavajú zhruba 20-percentnú úroveň.
Počet dlhodobo nezamestnaných stále stúpa a zo spomínaného počtu ľudí v evidencii v skutočnosti len 16,51 percenta poberá podporu v nezamestnanosti. Keby sme ostali pri číslach, tak z 90 082 ľudí berie podporu len 14 875. Všetci ostatní teda poberajú sociálne dávky a dotkne sa ich nielen januárové zníženie dávok o 500 korún, ale aj nové povinnosti vyplývajúce z novely zákona o zamestnanosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš