bilancovala úspešnosť projektov v roku 2002. Z balíka financií na projekty v hodnote 76 miliónov korún až 54 vyčlenili pre konkrétne návrhy z 13 okresov kraja. Zvyšok využil KÚP.
Ako I. Baranová chronologicky hodnotila, jeden z prvých projektov bol zameraný na poradenstvo, do ktorého zapojili 5 tisíc nezamestnaných v kraji. "Zistili sme, že sa potrebujú naučiť harmonogram postupov na to, ako si hľadať zamestnanie. Bola to skupina, ktorá k nám neprišla od zamestnávateľa, ale išlo napríklad o ženy po materskej dovolenke, ľudia, ktorým bol zrušený invalidný dôchodok a ďalší, ktorí dlhodobo neboli na trhu práce po vyradení zo základnej vojenskej služby a podobne," uviedla.
Do projektu pre mladých do 29 rokov sa zapojilo 1 600 ľudí a ako zdôraznila ich úspešnosť na trhu práce bola 54 percentná. V mesiacoch apríl až december realizovali projekt zameraný na aktívnu pomoc pre Rómov, do ktorého vložili 2,5 milióna korún. Aj svojich spolupracovníkov vyberali spomedzi Rómov a podľa I. Baranovej asi 15 percent zo všetkých účastníkov projektu sa im úspešne podarilo umiestniť na trhu práce.
Rozbehli aj projekt s výchovnými poradcami na základných školách a ten by mal pokračovať až do roku 2004. "Chceli sme predovšetkým cez poradcov usmerniť rodičov a informovať ich o situácii na trhu práce, ako aj o tom, o ktoré profesie už nie je záujem. Keďže školy v súčasnosti majú málo prostriedkov, v spolupráci so združením Kaba pripravujeme vydanie informačnej brožúry pod názvom Kam po skončení základnej školy. Pre ňu nebudú platiť autorské práva, takže školy si ich môžu kopírovať," dodala.
Vysoko hodnotila aj spoločný poľsko-slovenský projekt Dobrá rada adresovaný sprostredkovateľkám práce, či poradcom. V týchto dňoch je už v obehu jeho výsledný produkt a to orientačná brožúra pre absolventa. V nej mladí ľudia nájdu základné postupy, ale aj dobré rady, ktorými by sa mal riadiť pri uchádzaní sa o prácu. Je akýmsi úvodom do toho, čím budú prechádzať všetci nezamestnaní a čo bude už od januára 2003 posudzované ako ich povinnosť.
Do najnovšieho projektu organizovaného cez Národný úrad práce v spolupráci s fondom Phare vstúpili tri kraje, Prešovský, Košický a Banskobystrický. Nazvali ho Technická pomoc pre rozvoj ľudských zdrojov prostredníctvom poradenstva a vzdelávania na regionálnej úrovni. Potrvá 5 mesiacov a jeho konkrétnym výstupom by mala byť príprava kurzov pre Inštitút vzdelávania cez ktorý budú školiť lektorov, poradcov a sprostredkovateľov. Tí zase vedomosti odovzdajú skupinám nezamestnaných, ale v konečnom dôsledku aj zamestnávateľom. Spolupracujú v ňom experti z Dánska a Spolkovej republiky Nemecko. "Ide o monitorovanie vzdelávacích aktivít, ktoré poskytujú úrady práce svojim klientom. Zároveň o získanie zručností pre sprostredkovateľov pri príprave kurzov pre nezamestnaných. Prvý zo seminárov sa už uskutočnil 15.decembra v Novej Ľubovni. Ďalší by mal nasledovať vo februári 2003, ale miesto si zvolí expertná skupina sama."
Tento projekt na medzinárodnej úrovni pred vstupom SR do EÚ však nie je ojedinelý. Prešovský KÚP po úvodných kontaktoch vo svete dostáva ďalšie ponuky, najmä z Holandska. Tie sú zamerané na poradenstvo a budovanie samoobslužných systémov, ktoré v súčasnosti na úradoch práce chýbajú. "Klienti majú slabý prístup k výpočtovej technike. Napokon, na Slovensku má len 9 percent občanov možnosť pripojiť sa na internet a ten je obrovským zásobníkom informácií. Zapojili sme sa preto do projektu, ktorý bude sumou 400 tisíc eúr financovaný z fondu Phare. Využijeme ich na to, aby sa urobili mobilné samoobslužné systémy, teda aby si klienti mohli hľadať informácie, prípadne podať žiadosť aj elektronickou poštou. Mobilné preto, aby ich mohli využívať aj obce."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš