služby pre mestá a obce. Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovíta Kaníka je to cesta k tomu, aby sa zamedzilo čiernej práci a aby ľudia v hmotnej núdzi, presnejšie dlhodobo nezamestnaní, nezabudli na pracovné návyky.
Mimochodom, nie je to nič nové. Toto opatrenie je v platnosti už od apríla tohto roku, ale v praxi sa neujalo. Dôvodom je fakt, že legislatívci, ani rezortné ministerstvo ho neošetrili konkrétnymi pravidlami, ba nikto z kompetentných sa napriek upozorneniam nezamyslel ani nad zásadným problémom. Tým je vzťah "sociálkára" k zamestnávateľovi, teda samosprávam a naopak. Nebude to pracovno-právny vzťah, ale ľahko sa môže stať, že konkrétny človek utrpí pracovný úraz. Napokon, už sa stali také prípady a ostali nevyriešené.
Veľa mesiacov sa viedli polemiky na túto tému, ale rezort, ani štátna správa nedala budúcim zamestnávateľom žiadne odpovede v oblasti úpravy bezpečnosti práce, ani o tom, kto a ako bude viesť evidenciu, alebo stanovenie postihov.
Ani doterajšie pokusy niektorých miest nedopadli najlepšie. "Ľudia si neúčasť na takto pridelenej práci vedeli zdôvodniť ospravedlnením od lekára. Naviac, na základe neúčasti, nazvime to na brigáde, štát nemal možnosť udeliť žiadne postihy. V mnohých prípadoch ide o občanov posudzovaných zo subjektívnych dôvodov a zákon už nemá na prípadný postih žiadny vplyv," uviedol v tej súvislosti vedúci sociálneho odboru na Okresnom úrade v Prešove Jozef Dobrovič.
Verejnosť má na to tiež svoj názor. Z podnetov, ktoré sme dostali do redakcie, vyplýva, že ľudia sa obávajú aj zneužívania úradov, aby ich nepostavili do pozície lacnej pracovnej sily. Vnímajú to ako šikanovanie len preto, aby im štát mohol znížiť dávku na polovicu. Pýtajú sa, či niekto pri zadaní práce posúdi aj ich vzdelanie. Rodiny s malými deťmi, ktoré si nemôžu dovoliť poslať školopovinné deti do škôlky, či družiny, sa pýtajú, kto nakŕmi ich deti, ak budú namiesto prípravy obeda odpracovávať sociálnu dávku.
Zaujímal nás aj názor samospráv a oslovili sme starostu obce Medzany Jozefa Kipikašu, pretože so zadávaním verejnoprospešných prác má svoje skúsenosti. Ako jeden z mála starostov vytvoril aj obecnú obchodno-stavebnú spoločnosť, cez ktorú sa budú práce realizovať. "Je pravda, že neexistuje žiadna vykonávacia vyhláška, hoci na to už dlho upozorňujeme. Chcem sa obrátiť aj na ZMOS, aby apelovali na poslancov parlamentu. Na jednej strane je zadávanie prác dané zákonom, ale nie sú stanovené pravidlá. Nikto nám nepovedal, čo máme urobiť v prípade úrazu," reagoval.
Keď sme sa opýtali, či už má jasnú predstavu, akú prácu dá ľuďom v hmotnej núdzi vo svojej obci, odpovedal nám bez zaváhania. Obec totiž stojí pred dokončením 36 obecných bytov a s ďalšími dvoma sa ráta ako so služobnými. V najbližšom čase bude potrebné urobiť vnútorné úpravy a práve pri nich môžu pomôcť. Časť bytov je určená pre starších osamelých ľudí, a tak predpokladá, že budú potrebovať aj opatrovateľskú starostlivosť, prípadne podávanie stravy do bytov. Zdôraznil, že v rozrastajúcej obci sa vždy nájde dosť práce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš