dvoch rokov trvania ukázať šiestim strojárskym firmám na východe Slovenska cestu k európskym trhom. Všetky firmy boli životaschopné, už v minulosti mali kontakty na partnerov v SRN a každá z nich si pri spolupráci s koordinátorom projektu Henningom Bungardsom stanovila iné potreby.
Zaujímalo nás teda, aký efekt im spolupráca priniesla a či projekt považujú za úspešný.
Oslovili sme riaditeľa spoločnosti Tomark Prešov Daniela Tomka, keďže ide o firmu, ktorá až 90 percent svojej produkcie predáva nemeckým partnerom. "Riadenie technologických procesov a organizácia celej firmy je podľa nemeckého modelu. Vyrábame konštrukcie pre kamióny. Doterajšie výhody pri vstupoch, cene pracovnej sily a materiálov sa nám pomaly strácajú a svet chce stále lacnejšie výrobky. Potrebovali sme nájsť úspory v oblasti materiálových tokov a spotreby času." Keď sme sa opýtali na riešenie, aké im pomohol nájsť poradca, prezradil, že výsledkom bola veľká investícia do nového výkonného stroja, ktorou síce išli do rizika, ale v konečnom dôsledku ušetrili prácu 8 ľudí.
Strojárne Chemes Humenné už dlhodobo hľadali strategického partnera na báze spoločného podniku. Ani počas projektu sa im ho nepodarilo nájsť, ale podľa slov riaditeľa Miroslava Šuleka, Transform im priniesol dôkladnú analýzu spoločnosti a akési memorandum o firme so všetkými silnými aj slabými stránkami. Za uplynulé roky urobili stovky kontaktov a ako Šulek zdôraznil, rozbehnuté aktivity sa môžu skončiť úspechom. "Teraz sme pripravení po každej stránke," rozhodne konštatoval.
Michal Homza z Potravinárskych strojární Svidník, hodnotil spoluprácu na inej úrovni, keďže ich kusová výroba asi 50 druhov výrobkov je založená na inom princípe. Materiálové toky na výrobu v malom sú preto komplikovanejšie. "Zamerali sme sa na finančnú oblasť a marketing, lebo naše aktivity neprinášali efekt. Každý deň sme hľadali rezervy v účtovníctve, vnútorných procesoch a môžem povedať, že nám doslova otvorili oči. Výsledkom bola investícia za 22 miliónov korún do technológie, ale aj do certifikácie všetkých našich výrobkov v Brne, tie neskôr schvaľovali skúšobne vo Viedni, aby sme boli pripravení na vstup do EÚ," popísal nám svoju skúsenosť a pripomenul, že teraz verí v zvýšenie kvality aj produktivity práce.
Vukov Extra Prešov mal v minulosti vynikajúce know how a vyrábal prototypy robotov pre zahraničný trh. Po roku 1989, keď stratili východné trhy sa stali takmer neznámou spoločnosťou, ktorá potrebovala viacerých partnerov, aby sa mohli presadiť. "Potrebovali sme pomoc. Po takmer troch rokoch spolupráce v projekte môžem konštatovať, že 90 percent našej produkcie ide na západ, dokonca sme sa presadili aj v automobilovom priemysle. Výsledky sú dobré a verím, že také aj ostanú," hodnotil novú situáciu Ernest Jusko.
Firma Regada Prešov prešla tiež niekoľkými zmenami. V roku 2000 sa transformovala na výrobno-obchodnú spoločnosť. V projekte si chceli overiť vlastnú víziu organizačnej štruktúry firmy najmä z hľadiska pripravenosti na konkurencieschopnosť s krajinami v EÚ. "Zamerali sme sa na školenia pracovníkov marketingu, ale aj z výroby z hľadiska využitia existujúcej technológie. Zistili sme, že sa musíme mimoriadne venovať vedľajším časom vo výrobe. Motivovalo nás to k tomu, že sme vypracovali projekt modernizácie technologických pracovísk. Čakali sme, že sa nám podarí nájsť partnera pre distribúciu našich výrobkov do Nemecka, ale to sa nám zatiaľ nepodarilo," uzavrel skúsenosť s projektom Transform Mikuláš Šoltýs.
V inej pozícii bola Prvá prešovská nástrojárska spoločnosť, ktorá vyrába náradie na tvárnenie plechov. Do roku 2000 fungovala ako divízia ZPA Křížik Prešov na výrobu náradia a nemala žiadne ambície smerom navonok. Po dvoch rokoch znížila podiel ZPA už len 10 percent a 90 percent vlastnej produkcie smeruje na zahraničné trhy. V projekte Transform si stanovili cieľ zmeniť organizačnú štruktúru, výrobnú logistiku, definovať vlastné náklady a efektívnosť výroby pri vysokom podiele ručnej práce. Podľa slov konateľa Štefana Dzurendu, pochopili nutnosť skracovania výrobných časov a potrebu vytvorenia podmienok pre medziskladové zásoby.
Zdá sa, a prezentované uvedené výsledky projektu to potvrdzujú, že niekedy stačí pohľad zvonku a skúsenosť na medzinárodnej úrovni a aj východniarske firmy dokážu pružne reagovať na ekonomické trendy vo svete.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš