teraz musia podľa nových pravidiel prehodnotiť všetky doterajšie rozhodnutia pre klientov. Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny už v januári predpokladá úsporu vo výške 1 miliardy korún.
Zaujímalo nás, ako nápor práce zvládajú v najväčšom okrese Prešovského kraja a oslovili sme vedúceho sociálneho odboru na Okresnom úrade v Prešove Jozefa Dobroviča (na obr.). "Dávky sociálnej pomoci, peňažné príspevky za opatrovanie a kompenzácie musia byť už v prvom mesiaci nového roku vyplatené podľa nového zákona. V prípade dávok sociálnej pomoci ide o 10 700 rozhodnutí a 8 000 peňažných príspevkov." Pri prehodnocovaní budú vychádzať z predpokladaných pravidiel zákona. V prípade klienta posudzovaného z objektívnych dôvodov dávku znížia na 2 900 z 3 490 korún. Pri subjektívnom posúdení pôjde o zníženie na 1 450 z 1 965 korún. "Musíme zobrať do úvahy rodičovský príspevok, rodinné prídavky, spoločne posudzované osoby, príjmy a na základe toho dávku prehodnotiť," konkretizoval Dobrovič. Na našu otázku, či maximálna výška dávky sociálnej pomoci 10 500 korún pre jednu rodinu bez ohľadu na počet jej členov, prinesie štátu predpokladané úspory, alebo bude mať iný efekt, reagoval: "V našom okrese neprinesie ani úsporu, ani problém pre rodiny. Z celkového počtu 10 700 klientov sa to dotkne asi 12 až 13 rodín. Treba si uvedomiť, že každá rodina s deťmi má nárok na rodinné prídavky ako štátnu dávku a rodičovský príspevok. Sociálna dávka je osobitne posudzovaná a tá nesmie prekročiť hranicu 10 500 korún." Zdá sa, že ide o veľa kriku pre nič a je otázne, či sa týmito opatreniami skutočne znížia náklady štátu na sociálnu oblasť.
Realita je však taká, že rodiny, ktorých jediným príjmom sú sociálne dávky sú už pod hranicou chudoby a nové obmedzenia situáciu ešte zhoršia. J. Dobrovič sa v praxi stretáva s atakmi zo strany klientov a cíti sa voči nim bezmocný. "Ľudia mi hovoria, že nedokážu s tými financiami vyžiť. Keď nám preukážu výdavky na bývanie, zistíme, že im neostáva na stravu, ani na ošatenie a idú s dlhom do ďalšieho mesiaca. Rómovia vysvetľujú, že aj keby chceli, nemôžu posielať deti do školy, lebo na zvýšené cestovné výdavky im neostáva. Keď to prepočítame, zistíme, že je to naozaj tak. Často počúvam, dajte mi prácu a ja tie vaše dávky nepotrebujem. Úradník im však môže dať len toľko, koľko stanovuje zákon," rozhovoril sa. Aby sa nestali neplatičmi za strechu nad hlavou, nutne si musia hľadať akékoľvek zdroje príjmov. V opačnom prípade ich spoločnosť jednoducho vylúči ako neprispôsobivých.
Otázkou je, či sa do takej situácie dostávajú z vlastnej viny, ak v regióne nefunguje trh práce a pracovných príležitostí je z roka na rok menej.
V tej súvislosti sme sa opýtali, či po novom budú posudzovať aj príspevok na bývanie. Doteraz sa totiž jeho výška stanovila individuálne, ale reálne sa klientovi stiahla zo sociálnej dávky. Členka výboru NR SR pre sociálne veci a bývanie Ľubica Navrátilová totiž pre TASR povedala, že tým najchudobnejším neuberajú peniaze, ale budú na tom lepšie, ako doteraz. Argumentovala tým, že popri dávke sociálnej pomoci budú môcť ľudia v hmotnej núdzi poberať aj príspevok na bývanie v hodnote 1 600 korún. "Predpokladá sa, že tento príspevok bude posunutý mimo príjmových okolností, ale ešte nemáme žiadne konkrétne usmernenia,
ani koeficienty," poznamenal šéf sociálneho odboru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš