príležitosti sa vo štvrtok o 9. hodine uskutoční v pravoslávnom katedrálnom chráme svätého kniežaťa Alexandra Nevského v Prešove svätá liturgia. Okrem iných hostí svoju účasť potvrdil na slávnostnom podujatí aj prezident SR Rudolf Schuster.
Jeho Blaženosť metropolita Nikolaj sa narodil 19. decembra roku 1927 v Hanigovciach v okrese Sabinov. Jeho životná cesta ako keby bola dopredu určená. "V ťažkých životných skúškach sa stotožnil s poznaním, že pravoslávny človek, ak chce splniť svoje poslanie, musí vynaložiť mnoho úsilia a niekedy aj obete," vyjadril sa o vladykovi Nikolajovi prot. prof. ThDr. Milan Gerka, CSc., tajomník Posvätnej synody. Budú arcibiskup prešovský a Slovenska študoval na Ruskom gymnáziu v Humennom a po nadobudnutí stredoškolského vzdelania jeho kroky smerovali do Prahy na Pravoslávny seminár. Prvým miestom jeho kňazského pôsobiska v roku 1950 bola Mikulášová v okrese Bardejov. V roku 1954 bol ustanovený za špirituála na Pravoslávnej bohosloveckej fakulte v Prešove. V tomto období ho vyslali na štvorročné štúdium na Moskovskú duchovnú akadémiu, kde v roku 1959 obhájil kandidátsku prácu a bol mu udelený titul Kandidát bohoslovia. Po návrate zo štúdia bol ustanovený za správcu farnosti v Geraltove a v roku 1960 mu bola pridelená farnosť Jarabina. Po dvoch rokoch bol opäť menovaný za špirituála na Pravoslávnej bohosloveckej fakulte v Prešove.
V živote vladyku Nikolaja bolo niekoľko významných medzníkov. Patrí medzi ne 1. november roku 1964, kedy bol menovaný za správcu Prešovskej pravoslávnej eparchie. Ďalším medzníkom bol február roku 1965, kedy Jeho Blaženosťou Dorotejom, metropolitom pražským a celého Československa na mnícha s menom Nikolaj. Eparchiálnym zhromaždením 26. februára roku 1965 bol zvolený za prešovského biskupa a 28. februára toho istého roku prijal biskupské svätenie z rúk Jeho Blaženosti Doroteja za účasti Kypriána, arcibiskupa berlínskeho a stredoeurópskeho a Metoda, biskupa michalovského.
Vladyka Nikolaj bol dlhé obdobie námestníkom metropolitu Doroteja a po jeho smrti sa stal metropolitným správcom Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku. Rozhodnutím Posvätnej synody Pravoslávnej cirkvi v Československu sa vladyka Nikolaj stal v roku 1987 arcibiskupom. Popri arcipastierskej službe od roku 1973 do polovice roku 1976 pôsobil ako profesor na Pravoslávnej bohosloveckej fakulte v Prešove, kde prednášal systematickú teológiu. Hoci bol biskupom, vtedajšia štátna správa mu nedovolila vykonávať pedagogickú činnosť, lebo jej prekážal vplyv biskupa na duchovné formovanie budúcich kňazov. Po rozdelení Českej a Slovenskej federatívnej republiky a po schválení novej ústavy cirkvi sa arcibiskup Nikolaj ako predseda Metropolitnej rady Pravoslávnej cirkvi na Slovensku stáva arcibiskupom prešovským a Slovenska. Na 10. miestnom sneme 14. apríla roku 2000 bol vladyka Nikolaj zvolený za metropolitu Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku a 4. júna toho istého roku bol v katedrálnom chráme v Prešove za účasti predstaviteľov ostatných autokefálnych cirkví, štátnej správy na čele s prezidentom SR, Posvätnej synody, duchovenstva a veriacich slávnostne intronizovaný.
"Bez obetí kresťan nemôže slúžiť v Christovom diele zmierenia, preto v pokore prijímal to, čo prinášal život," hovorí o vladykovi Nikolajovi prof. M. Gerka. Ťažké skúšky Pravoslávna cirkev zažila v rokoch 1968-69 a v rokoch 1990-91, kedy sa aj vladyka Nikolaj neraz musel preniesť cez mnohé prekážky. "Vedel, že pri riešení zložitých problémov musí každý robiť určité kompromisy, ak chce problém pozitívne vyriešiť. Základom je však to, aby nerobil kompromisy vo viere a nespreneveril sa Božej pravde. Takto v značnej miere sa pričinil o udržanie pokoja v duchovných premenách rodiacej sa mladej demokracie európskeho typu." Arcibiskup Nikolaj sa častokrát zúčastnil rokovaní a dialógov s inými cirkvami a vďaka svojim postojom si vyslúžil uznanie a úctu doma aj v zahraničí. Za svoju arcipastiersku prácu bol vladyka Nikolaj ocenený mnohými cirkevnými vyznamenaniami. Želáme mu pevné zdravie a veľa síl pri prekonávaní problémov, ktoré prináša život.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš