tajomník Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Hurný, ktorý je zároveň gestorom projektu o využití veternej energie.
Mesto Spišská Nová Ves ako jediné v rámci Slovenska už v roku 1998 deklarovalo záujem zapojiť sa do realizácie spomínaného projektu. Hlavným partnerom bola vláda španielskej provincie Navara. V tejto lokalite 30 percent elektrickej energie získavajú hlavne vďaka veternému potenciálu. Tento stav sa pozitívne podpísal aj pod zamestnanosť.
Projekt na Slovensku bežal päť rokov pod ekonomickou záštitou Phare. "Počas uplynulých rokov sme realizovali rôzne hodnotenia. Konkrétne išlo napríklad o trh s elektrickou energiou a legislatívne normy. Okrem toho v teréne sme na troch miestach, a to na Kojšovej hore, Bukovci a v obci Olšavica realizovali merania veternej energie," povedal na margo päťročnej práce gestor projektu J. Hurný.
Čo sa týka budúcnosti, J. Hurný vidí existenciu veterných mlynov na Spiši reálne hlavne kvôli nášmu vstupu do Európskej únie. "Znamená to možnosť využitia rôznych podporných fondov. V každom prípade na realizácii projektu bude musieť participovať aj štát približne 50 percentným podielom," dodal J. Hurný.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš