Korzár logo Korzár Spiš

Pod správu PSK by malo prejsť 5 nemocníc, ale v rozpočte chýbajú zdroje

Prešov - Pripravovaná transformácia lôžkových zariadení k 1.januáru 2003 bude popri celkovej reforme v zdravotníctve znamenať pre pacienta ďalšie

zmeny. V Prešovskom kraji pôjde o štyri typy zariadení, teda o nemocnice pod správou miest a obcí, pod samosprávnym krajom, neziskové a štátne. Len o štátnych v Prešove a Poprade je už rozhodnuté. Pod správu VÚC by malo podľa doterajších predpokladov prejsť 5 nemocníc a to v Levoči, Humennom, Svidníku, vo Vranove nad Topľou a Starej Ľubovni, hoci delimitácia poslednej z nich je ešte otvorená. Napokon, zajtra by malo o tom rozhodnúť zasadnutie vlády SR.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sporné sú aj polikliniky v Giraltovciach a v Sabinove, ku ktorým existujú dve stanoviská. Podľa rezortného ministerstva by mali prejsť pod VÚC, podľa vlády pod mestá. "Zdravotná komisia Prešovského samosprávneho kraja absolvovala stretnutia s krajskými riaditeľmi zdravotných poisťovní. Zaujímali sme sa, ako budú vyzerať zmluvy s lôžkovými zariadeniami na rok 2003, ale pýtali sme sa aj na mestské nemocnice, neziskové aj štátne. Oznámili nám, že zmluvy budú mapovať úroveň roku 2002, čo je zlá situácia," uviedol predseda zdravotníckej komisie MUDr. Peter Bizovský (na obr.).

SkryťVypnúť reklamu

Dodal, že spomínaných 5 nemocníc v roku 2002 vykázalo dlh za 300 miliónov korún a je teda pravdepodobné, že o rok sa situácia zopakuje. Rozdiel bude len v tom, že dlh preberie VÚC, alebo mestá. "Žiadne systémové kroky sa neurobili, rýchle novely neprešli a budú platiť až v polovici roku 2003. Pritom prísun peňazí bude rovnaký ako vlani, ale vstupy za energie vzrastú o 20 až 40 percent, počíta sa s 10-percentnou infláciou, daň z pridanej hodnoty za lieky stúpne o 4 percentá a ani racionalizácia pracovnej sily nemôže priniesť efekt v prvom polroku," argumentoval Bizovský a pokračoval: "Nemocnice budú pred dilemou, či zatvoriť niektoré oddelenia a pacient ostane pred bránami nemocnice, alebo budú pokračovať v doterajších výkonoch a produkovať dlh. Čo potom? Budú nasledovať exekúcie, konkurzy? Kto potom oddlži nemocnice?"

SkryťVypnúť reklamu

Zastupiteľstvo PSK bude zajtra schvaľovať rozpočet, ale nie je žiadnym tajomstvom, že prostriedky na zdravotníctvo v ňom nie sú. Pritom v kraji je 24 ústavných zariadení, z toho 7 liečebných zariadení s celoštátnou pôsobnosťou. V skutočnosti teda ide o 17 lôžkových zariadení, čo ani zďaleka nemapuje celoslovenský priemer. V rámci SR máme najmenej akútnych lôžok, teda tisíc obyvateľov 4,5 lôžka, kým inde je o jedno viac, využiteľnosť fondu na 75 percent a priemerná ošetrovateľská doba je na úrovni celoslovenskej, ba aj nákladovosť na 1 pacienta je nízka. "Situácia je taká, že naozaj pôjde o to, kto z koho." Reálne totiž hrozí, že bude nasledovať pokles lekárskej starostlivosti a jej dostupnosti pre pacienta.

Na otázku, či riešenie situácie vidia v ďalšom redukovaní pracovníkov, reagoval, že podľa analýz sa vedia dostať na priemernú celoslovenskú nákladovosť a v prepúšťaní nevidí východisko. Podľa jeho slov každá etapa reformy sa začínala redukovaním lôžok a prepúšťaním práve na východe Slovenska. "Je načase zmeniť poradie. Ani terajšia reforma sa nemala začať príplatkami za stravu, ale reformou poistného systému, lebo nemocnice narábajú s nereálnymi cenami a nevedia sa postaviť na nohy. Štát nemôže platiť za poistenca len 405 korún. Napríklad nákladovosť pacienta na internom oddelení je 12-tisíc korún a poisťovne účtujú len 8 tisíc," zdôvodňoval a pripomenul, že aj ministrove návrhy na platové úpravy zdravotníckych pracovníkov vníma ako kruté až dehonestujúce, ak má postaviť odborníkov na platovú úroveň bratislavských sekretárok.

SkryťVypnúť reklamu

V tej súvislosti podpredseda komisie MUDr. Andrej Havrilla pripomenul, že kým v Bratislave je 1 lekár na 1 lôžko, v našom kraji 1 lekár musí zvládnuť 5, a hoci sa stále hovorí o hľadaní rezerv, možnosti sú už minimálne.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 814
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 662
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 445
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 690
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 650
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 300
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 561
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 519
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu