Iná cesta ako do EÚ ani nebola - tvrdia poľnohospodári, pre ktorých to bude tvrdý oriešok
Prešov - Slovensko sa zaradilo medzi krajiny, ktoré na kodanskom summite dostalo pozvánku na vstup do Európskej únie (EÚ). Naše úsilie teda nebolo
Jaroslav Suško
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
zbytočné. Úsilie našich zástupcov teraz skôr smerovalo k tomu, aby dokázali vyjednať čo najlepšie podmienky vstupu. Išlo predovšetkým o poľnohospodárstvo, kde poskytnutie 25 percent priamych platieb oproti skutočnosti v členských krajinách všetky pristupujúce štáty považovali za handicap. Aj preto sa pred kodanským summitom v Bratislave a Prahe uskutočnili protestné stretnutia poľnohospodárov.
Pozvánka do EÚ je už aj pre Slovensko realitou. "Tu ani iná cesta nebola. My nemôžeme ísť mimo Európskej únie. Len znova opakujem, že naše poľnohospodárstvo je v určitej nevýhode vo vzťahu k postaveniu farmárov v Európskej únii," reagoval riaditeľ Šarišskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prešove Ján Hanudeľ.
Hoci ani samotní poľnohospodári ešte nepoznajú všetky podmienky a môžu operovať len s informáciami z médií, opýtali sme sa ho, aký je jeho názor na konkurencieschopnosť našich poľnohospodárskych subjektov po vstupe Slovenska do EÚ: "Bude to diferencované. Podnik, ktorý má určitú úroveň, materiálno-technickú základňu a investoval do rozvoja technológií, má šancu obstáť. Niektoré podniky sú už aj teraz také. Nie v našom priestore, ale na Slovensku. Ale aj v našom regióne sú také, ktoré investovali, majú určitú intenzitu či už v rastlinnej alebo živočíšnej výrobe, a tam je šanca byť konkurencieschopným väčšia. Treba si uvedomiť, že sa nad nami nikto nezmiluje. Tí, ktorí nebudú schopní konkurovať, vypadnú z hry."
Ani J. Hanudeľ však nie je v stave odhadnúť percento takýchto podnikov. Do 1. mája roku 2004, kedy sa Slovensko stane členom EÚ, je zhruba ešte rok a pol času na prípravu. Ústredie Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v spolupráci s regionálnymi komorami smeruje všetky aktivity k príprave poľnohospodárov na vstup do EÚ. Pretože ak nebudú mať všetky podklady podľa európskych noriem, nebudú môcť čerpať ani tie prostriedky z EÚ, na ktoré podľa prístupových podmienok majú nárok.
Poliaci, Česi a Maďari si v Kodani vybojovali možnosť dofinancovať poľnohospodárstvo na 55 percent úrovne EÚ v roku 2004 buď zo zdrojov na regionálny rozvoj alebo z domácich štátnych rozpočtov. Platí to aj pre nás. Lenže naša vláda zatiaľ poľnohospodárom nič nesľúbila. "Tu nevidím žiadnu zmenu našej vládnej exekutívy vo vzťahu k poľnohospodárstvu. Štátne dotácie sú na úrovni minulých rokov a keď zoberieme do úvahy aj fondy, tak je to menej ako v minulosti. Pritom okolité štáty dali do podpory poľnohospodárstvu viac oproti tomuto roku," poznamenal J. Hanudeľ.
Poľnohospodári budú mať viac informácií po dnešnej porade predsedov, podpredsedov a riaditeľov regionálnych komôr v Nitre, na ktorej účasť prisľúbili minister pôdohospodárstva, zástupcovia ministerstva zahraničných vecí, delegácie Európskej komisie na Slovensku a Výskumný ústav ekonomiky pôdohospodárstva a potravinárstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš