miestnej volebnej komisie nás však upozornila na to, že s voličmi chodia za "plentu" vybraní ľudia, ktorí namiesto nich krúžkujú čísla kandidátov. Voľby neboli podľa nej v poriadku, veď ako obyvateľka Žehry pozná tunajších ľudí a vie, že napríklad pri preberaní sociálnych dávok sa dokážu podpísať. Ľudia, ktorí chodili za zástenu s voličmi, boli podľa nej naklonení jednému z kandidátov na starostu. Kvôli nespokojnosti s priebehom hlasovania a vyhrážkam zo strany Rómov dotyčná pani opustila volebnú komisiu a jej miesto zaujal náhradník.
Predseda žehrianskej volebnej komisie len konštatoval, že voliči nevedia čítať a písať, preto im zákon dovoľuje vziať so sebou za zástenu ďalšieho občana. Takto vraj vyzerali aj minulé voľby.
"Je to podozrivé, ak sto ľudí z jednej obce nevie čítať a písať. Nechcem tvrdiť, že voľby boli zmanipulované. Poviem to takto - nebolo to čisté. Voľby boli v súlade so zákonom, no nebolo to eticky čisté. Zákon to umožňuje, ak volič nemôže čítať a písať, teda ak má prekážky, napríklad zlomenú ruku, je slepý alebo jednoducho nevie čítať a písať," hovorí na margo volieb v Žehre Peter Pollák, poradca prednostu Okresného úradu v Spišskej Novej Vsi pre rómsku problematiku. Dodáva, že informácie o negramotných voličoch ho prekvapili. "Doposiaľ som nemal vedomosť o tom, že v Žehre je taká vysoká negramotnosť. Určité percento negramotnosti pripúšťam v každej osade, no že by bola taká vysoká, tomu neverím. Ak je tomu naozaj tak, tak musíme v spolupráci s mimovládnymi organizáciami pracovať na jej odstránení," zdôrazňuje P. Pollák.
Negramotnosť na Slovensku oficiálne neexistuje. Náš školský systém je postavený na povinnej školskej dochádzke do 15 rokov veku dieťaťa. "Gramotnosť obyvateľstva sa sleduje v rámci sčítania ľudu. Podľa posledných údajov zo sčítania obyvateľstva bola gramotnosť obyvateľstva na úrovni 99 %," uvádza sa v národnej správe SR pre OSN.
* * *
Text do rámčeka 1
Na pošte podpisuje jeden svedok za desiatich
Žehrianskym Rómom vypláca sociálne dávky pošta v Spišských Vlachoch. Jej vedúca Anna Gardošíková potvrdzuje, že pri preberaní peňazí sa asi polovica poberateľov sociálky nevie podpísať. Preto s nimi chodí svedok, ktorý svojím podpisom potvrzduje prevzatie peňazí. "Poštový poriadok to umožňuje. Za prijímateľa, ktorý nie je schopný písať, sa podpíše svedok prevzatia a k podpisu dopíše Svedok prevzatia. Stáva sa, že jeden svedok sa podpisuje za viacerých poberateľov sociálnych dávok. Mnohí z nich sa nedokážu plynulo podpísať. Trvá to dlho a veľmi nám to sťažuje prácu," opisuje situáciu A. Gardošíková.
Text do rámčeka 2
Zákon č. 346/1990 o voľbách do orgánov samosprávy obcí
§ 1
Voľby do orgánov obcí sa konajú na základe všeobecného, rovného a priameho volebného práva tajným hlasovaním.
§ 31
Volič hlasuje tak, aby sa dodržala tajnosť hlasovania.
§ 32
Volič, ktorý nemôže sám upraviť hlasovací lístok pre telesnú vadu alebo preto, že nemôže čítať alebo písať, má právo vziať so sebou do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov iného voliča, aby za neho hlasovací lístok podľa jeho pokynov upravil a vložil do obálky.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš