nemeckej vlády Transform, ktorý sa začal v roku 2000. Nositeľom tohto projektu sa stala firma PEM GmbH z Dűsseldorfu.
Úlohy koordinátora sa pred dvoma rokmi ujal Henning Bungards v partnerstve s PRK SOPK a šiestimi strojárskymi spoločnosťami v Prešovskom kraji. Išlo o Vukov Extra Prešov, firmu Tomark Prešov, Potravinárske strojárne Svidník, Regada Prešov, SB Inmart Bardejov a Strojárne Chemes Humenné.
"V začiatkoch projekt nemal jasné kontúry, ale postupne sa vyprofilovali základné komponenty. Išlo nám o to, aby manažmenty vedeli vyjsť za hranice svojich podnikov a prezentovať kvalitu svojich výrobkov. Mimochodom, v porovnaní s nemeckými výrobkami, v kvalite nikdy nebol problém. Našim cieľom bolo posilniť ich výkonnosť a konkurencieschopnosť, či ďalší rozvoj," uviedol H. Bungards a jedným dychom zdôraznil, že podľa jeho názoru dosiahli pozitívne výsledky. Podobné skúsenosti mali len v niekoľkých krajinách východnej Európy.
Riaditeľka PRK SOPK Helena Virčíková dodala, že každá z firiem si sama stanovila potreby. Napríklad poradenstvo, školenia pre pracovníkov odbytu, reorganizáciu výroby, časovú pružnosť výroby a podobne. "Uvedomujeme si, že spokojnosť nemôže byť stopercentná, ale projekt nám ukázal cestu ďalšieho smerovania. Je to pre nás výzva pre realizáciu budúcich projektov. Aj tento nám umožnil získať skúsenosti. Budeme pracovať na tom, aby sme mohli v regióne poskytovať firmám ešte kvalitnejšie služby a prispôsobiť sa projektovo náročným podmienkam EÚ."
Ako pripomenul Pavel Holík z nemeckého veľvyslanectva v SR, ktorý sa zoberá hospodárskym poradenstvom, program pomoci sa začal ešte v roku 1993 a bol určený krajinám východnej Európy. Centrálna spolková vláda vyčlenila prostriedky na podporu trhového hospodárstva predvstupových krajín. Koordinátori cez ministerstvá hospodárstva určili priority. Ťažiskom na Slovensku bola podpora malého a stredného podnikania, ale aj pomoc inštitucionálneho charakteru, teda pri tvorbe zákonných noriem. "Za toto obdobie bolo vytvorených 300 projektov. Na východe Slovenska v roku 1998 na požiadanie prešovskej a košickej obchodnej komory sme spoločne vypracovali katalógy firiem, ako pomôcky pre informáciu nemeckým podnikom. Katalógy má k dispozícii 82 obchodných komôr v SRN a pozitívom je aj pružný vstup do nemeckej burzy podnikov cez internet. O rok neskôr sme začali spolupracovať na projekte Transform. V tomto roku spolupráca v severovýchodnej Európe končí, lebo tieto krajiny sú už pred vstupom do EÚ a majú prístup k väčším finančným zdrojom, aké môže poskytnúť nemecká vláda."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš