Poprad - Na záverečnú výpravu dva roky trvajúceho projektu Tramtária Seven Summits sa v nedeľu 15. decembra vyberie popradský horolezec Peter Hámor.
Mira Kováčiková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Tentoraz mieri do Antarktídy a jeho cieľom je vyjsť na najvyšší bod kontinentu Mount Vinson (5 140 m). Ak sa mu to podarí, bude prvým Slovákom, ktorý úspešne vyšiel na tzv. korunu Zeme, teda najvyššie body všetkých kontinentov.
"Prvoradým cieľom je dosiahnuť vrchol. Samozrejme, ak bude čas a podmienky, rád by som sa tam porozhliadol aj po iných kopcoch, prípadne zopakoval výstup inou cestou. To sa však ukáže až na mieste. Najväčšie problémy môže spôsobiť počasie. Vinson nie je lezecky náročný kopec, extrémny je svojou polohou a skôr tam môže pohyb skomplikovať orientácia. Podmienky by mohli byť relatívne dobré, veď je obdobie polárneho leta, čo v praxi znamená nie mínus 60, ale len mínus 30-stupňové teploty. Keďže tam bude 24 hodín denne svetlo, dajú sa chodiť dlhé etapy, ak človek vládze," uviedol Hámor tesne pred odchodom.
Predpokladá, že pod najvyšším bodom Antarktídy bude pôsobiť dva až päť týždňov. "Veľa som počul a čítal o polárnych oblastiach, ale nikdy som tam nebol, takže som na všetko zvedavý a teším sa. Rád by som zistil, čo je v tejto oblasti tým magnetom, pre ktorý sa mnohí z 'veľkých a múdrych' ľudí stali polárnici, jednoducho ich to chytilo a oni už nedokážu robiť nič iné. To by som rád pochopil," dodáva horolezec, ktorý projektom Tramtária Seven Summits chcel nielen dosiahnuť vrcholy najvyšších bodov všetkých kontinentov, ale aj spoznať zvyky ľudí, žijúcich v rozdielnych horských oblastiach.
Aj o tom by mal vypovedať filmový dokument, ktorý o projekte chystá režisér Pavol Barabáš. S ním sa má Hámor stretnúť po presune z Antarktídy do Južnej Ameriky pod Aconcaquou (6960 m). Na jej vrchole už stál začiatkom tohto roku. Teraz by si rád vyskúšal cestu na vrchol náročnejšou a horolezecky zaujímavejšou cestou obávanou južnou stenou.
Už pri odštartovaní projektu v roku 2000 predbežne plánoval, že svoju "korunu zeme" zavŕši tam, kde ju začal spriadať - teda na najvyššom bode Zeme, na Mt. Evereste. Tam vystúpil už v roku 1998. "Opakovaný výstup na Everest alebo iný himalájsky kopec nevylučujem, ale zrejme to už nebude v takej časovej náväznosti na tento projekt, ako sa pôvodne predpokladalo. Ak sa podarí výstup na najvyšší bod Antarktídy, všetkých sedem vrcholov bude dosiahnutých a projekt Tramtária Seven Summits je na konci," upresnil Peter Hámor.
Doposiaľ je v exkluzívnom klube ľudí, ktorým sa podarilo dosiahnuť všetkých "sedem vrcholov" zapísaných okolo 60 mien, ako druhý v poradí napríklad legendárny Reinhold Messner. Zo Slovenska sa skompletizovanie všetkých siedmich vrcholov doposiaľ nepodarilo nikomu.