Väčšinou v opustených domoch bez kúrenia a oblokov, bez najmenšej možnosti aspoň trocha sa zohriať.
Zo skupinky šiestich ľudí bez prístrešia, ktorí sa pred zimou ukrývajú v rozbitom baraku neďaleko popradskej železničnej stanice už jeden na treskúce mrazy doplatil. V pondelok sa mu na rukách objavili omrzliny. Jeho kumpáni tvrdia, že musel ísť na pohotovosť. Lekár ho poslal na kožné oddelenie. Tam však už nešiel.
Bezdomovci spia s niekoľkými vrstvami šiat na tele. Ako lôžka im slúžia splesnivené matrace, špinavé deky a šatstvo. Ani podmienky vnútri nie sú príliš ružové. Izby sú špinavé a plné výkalov i výlučkov. Na chodbe sa povaľujú kopy handier a zvyškov jedla. Neznesiteľný je aj zápach, ktorý sa v budove šíri.
"Je naozaj zima. V pondelok to bolo najhoršie. Vonku mohlo byť tak mínus dvadsať, tu dnu bolo o päť, šesť stupňov teplejšie. Cez noc sa zobúdzame aj desaťkrát. Od zimy," povedal nám jeden z obyvateľov Jozef. Žije tu už štyri mesiace. Ruky má už úplne zošúverené od zimy a špiny. Naposledy sa sprchoval pred mesiacom. Na šnúre mu však visí vypraná bielizeň. Kvôli vlhku a mrazu nechce vyschnúť. "Sme tu šiesti. Dve ženy a štyria muži. My dvaja z bratom spíme tu hore a ostatní štyria spolu v inej miestnosti. Ten, kto prvý ráno vstane rozloží oheň, ide po vodu do neďalekej studničky a urobí raňajky," hovorí asi 40-ročný muž. Jeden z mužov sa potuluje bez strechy nad hlavou už sedem rokov. Takúto zimu vraj ešte nezažil.
Jozef má v náprsnom vrecku zastrčený lekársky teplomer. Meria ním teplotu tým, ktorí javia známky teploty. "Škoda, že už skončila robota. Aspoň niečo by sme si na sviatky privyrobili. Takto len chodíme po kontajneroch a obchodoch a zbierame starý papier. Niekedy si za deň zarobíme aj sto korún. Tie dávame väčšinou za jedlo," hovorí Jozef a prehrabne niekoľko nedopalkov na improvizovanom kuchynskom stole.
Napriek dlhotrvajúcim mrazom sa bezdomovci neusídlili na teplejšej železničnej stanici. Podľa slov zástupcu riaditeľa Železničnej polície v Poprade Ľubomíra Kokavca nie je stanica vo večerných hodinách ľudmi podobného typu zamorená. "Zdržiavajú sa tu väčšinou tí istí. Nejaké hromadné sťahovanie do tepla nebadáme. Skôr sa zdržiavajú v jednom pohostinstve na prízemí a špinia okolie," uviedol pre náš denník železničný policajt. Ako dodal, partie bezdomovcov prespávajú na staniciach, ktoré nie sú pod pravidelnou kontrolou Železničnej polície. K najviac "okupovaným" staniciam patrí tá v Tatranskej Štrbe. "Tam vykonávame kontroly iba námatkovo," podotkol Ľ. Kokavec.
Aj v prípade, že máte kúpený lístok na nástupište, na lavičke nemôžete spať. Hliadka vás zobudí.
Popradskí bezdomovci by privítali zariadenie, ktoré by ich prichýlilo iba na noc. "V Prešove má nocľaháreň charita. Za sedem korún sa môžete v teple vyspať. Musíte prísť do deviatej večer a vypadnúť o piatej ráno," hovorí Jozef. O zriadení podobného typu sociálneho zariadenia už mesto Poprad uvažuje. Malo by sa nachádzať na Levočskej ulici v bývalých domoch pre neplatičov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš