Gymnáziom v Dánskom Holstebre na ideovom katalógu pre environmentálne zaškolenie na Slovensku. Mal by slúžiť ako pomôcka pre učiteľov niektorých technických predmetov na stredných školách a gymnáziách.
Podľa slov riaditeľa Gymnázia na Kukučínovej ulici Jána Verného sa na jeho spracovaní podieľalo dohromady jedenásť profesorov chémie, biológie, fyziky, zemepisu, biológie a spoločenských vied zo všetkých troch škôl. "Celý projekt, ktorý bol financovaný z fondov Európskej únie má tri časti. My sme sa participovali na vypracovaní tretej, vzdelávacej časti. Túto by sme chceli, za pomoci našich kolegov z Dánska predstaviť učiteľom z Prešovského kraja na jar budúceho roka, ako publikáciu, ktorá im pomôže pri vyučovacom procese, najmä v environmentálnej oblasti," konštatoval pre náš denník riaditeľ.
Hlavný rozdiel oproti iným publikáciám je ten, že žiak okrem toho, že musí problém poznať a vedieť ho riešiť, musí niečo urobiť aj pre jeho realizáciu. "Prakticky to znamená, že študenti by mohli začať napríklad s meraním znečistenia rieky Poprad, následne si zriadiť malú čistiareň odpadových vôd, navrhnúť na základe pozorovaní varianty riešenia a potom ako odborníci a občania pomôcť pri riešení problému v spolupráci s kompetentnými úradmi. Takto môžu aj prakticky pomôcť pri ochrane životného prostredia," myslí si J. Verný.
Podobného názoru je aj Jörgen Jacobsen profesor z Gymnázia v Holstebri. Ten pre náš denník konštatoval, že podľa jeho skúseností je osveta a vyučovanie v oblasti ochrany prírody na našich školách v porovnaní z Dánskom viac teoretická. "Práve tento katalóg umožní, aby sa študenti ochrane prírody a krajiny venovali aj praktickejšie v regióne kde žijú," podotkol profesor. Zároveň konštatoval, že spolupráca so slovenskou časťou týmu bola mimoriadne plodná a zaujímavá.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš