sa účastníci zaoberali zhodnotením činnosti od májového zasadnutia v Maďarsku. Dominantným bodom programu a dôvodom stretnutia v Košiciach však bolo schválenie návrhu štrukturálnej reformy a modifikácie štatútu KER. Po predchádzajúcom dlhodobom pripomienkovom konaní a prvotnom nesúhlase Rumunska tentoraz hlasovali jednomyseľne za prijatie návrhov.
"Hlavnými zmenami v štruktúre je vytvorenie Prezídia Rady KER, ktoré je zložené z predsedov jednotlivých národných strán. Medzinárodný sekretariát budú odteraz tvoriť stáli národní zástupcovia z každej krajiny a sídlom bude tá národná kancelária, z ktorej je predseda medzinárodného sekretariátu a toho volia členovia," vysvetlila vedúca sekretariátu slovenskej kancelárie KER Andrea Klinková.
Pripomenula, že tiež hovorili o návrhoch aktivít pri príležitosti osláv jubilejného 10. výročia od založenia KER. Na návrh Rady KER by sa mali oslavy uskutočniť v Maďarsku vo februári 2003. Opäť otvorili aj diskusiu o spolupráci s Karpatskou nadáciou nielen pri oslavách, ale vo všeobecnosti.
V súvislosti s aktivitami na rok 2003 pripomenula prehlbovanie spolupráce s jedným z regiónov v Nemecku a to v oblasti životného prostredia a vodného hospodárstva. So slovenskými členmi KER vstúpi do partnerstva holandská provincia Linburg, ktorá má v tejto oblasti veľké skúsenosti.
Medzi aktivity na rok 2003 podľa návrhov národných strán zaradila reprezentáciu KER v Bruseli, vytvorenie pracovnej skupiny pre organizovanie výstav a trhov a v poradí štvrtú medzinárodnú konferenciu o životnom prostredí KEREKO 2003, festivaly, multimediálne tábory, športové hry a podobne. Na otázku, aké aktivity ponúkla slovenská strana, A. Klinková reagovala: "Budeme iniciovať konferenciu o dopravnej infraštruktúre. Ďalej pôjde o turistickú akciu, presnejšie výstup na Kremenec, ktorý je hraničným bodom Slovenska, Poľska a Ukrajiny."
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš