ktoré KDH dosiahlo v okrese i v samotnom meste Prešov. Udržalo si najsilnejšiu pozíciu v obciach i v meste," hodnotil predseda Okresného centra KDH v Prešove Stanislav Kahanec. "Získali sme najväčší počet poslancov na samostatnej kandidátke. Je nám ľúto, že ako prví pod čiarou skončili traja kandidáti, s ktorými KDH mohlo získať 16 hlasov, a teda mohlo mať, rovnako ako v minulom období, nadpolovičnú väčšinu. Taktiež je nám ľúto, že kandidát KDH na primátora mesta Juraj Kopčák sa umiestnil na druhom mieste. Na druhej strane sú pre nás satisfakciou výsledky volieb na poslancov, ktoré potvrdili, že naše rozhodnutie kandidovať samostatne - aj po peripetiách, ktoré boli pri vzniku koalície - bolo správne."
Do mestského zastupiteľstva z KDH prešlo z minulého obdobia deväť poslancov, ďalší traja už majú skúsenosti z predošlého pôsobenia a jeden poslanec je úplným nováčikom - Martin Buranovský.
Okresný podpredseda KDH Anton Gašpár doplnil, že v obciach okresu Prešov malo KDH 45 nominantov na starostov, uspelo z nich 23, pričom štrnásti kandidovali samostatne bez podpory inej strany. Zvyšní sa o starostovské funkcie uchádzali v koalíciách, väčšinou s SDKÚ. Z 23 starostov je päť nových (v obciach Kojatice, Lemešany, Lučiná, Sedlice a Veľký Slivník), ale aj štyria takí, ktorí sú na čele od vzniku samosprávy, patrí medzi nich aj samotný A. Gašpár. Ako dodal, po nezávislých kandidátoch bolo KDH najsilnejším subjektom čo do počtu poslancov v okrese, získalo ich spolu 167. "Držíme si úspešnú líniu z minulého obdobia."
V krajskej metropole však kandidát na primátora J. Kopčák neuspel. Z výsledkov je evidentné, že ak by sa podarila zostaviť koalícia s SDKÚ, mala by aj primátora, aj viac poslancov. KDH bolo prvým integrátorom, v konečnom dôsledku však išlo samostatne. Kde teda nastala chyba?
"V živote sú situácie, ktoré sa musia zvážiť a rozhodnúť. Rozhodnutia som robil pri maximálnej pozornosti a s tým, že mi išlo o pozíciu a postavenie KDH. Je pravda, že sme chceli integrovať pravicové sily. Neboli sme to však my, kto porušil základné vzťahy a dohody, ktoré fungovali," mieni S. Kahanec. Ako dodal, ponuka od SDKÚ a dvoch ďalších strán pri vzniku (vtedy ešte) trojkoalície na 11 kandidátov bola nevýhodná. "Voľby ukázali, že máme trinásť poslancov, teda nie jedenásť kandidátov, nie deväť. A to je pre nás satisfakciou. Aj to potvrdzuje, že naše rozhodnutie bolo správne."
KDH nemá v novom mestskom zastupiteľstve väčšinu, iba ak spolu s SDKÚ. SDĽ má 6 poslancov (plus jedného nezávislého) a primátora Milana Benča. Aj v minulosti došlo v Prešove k dohodám, keď opozičná politická strana dostala post viceprimátora (Beliš z KDH, Benč z SDĽ či Laca z SDĽ). Stanislav Kahanec pripúšťa, že k dohode dôjde aj tentoraz, "aby mestské zastupiteľstvo nebolo bojiskom, kde sa budú vybíjať napríklad dve skupiny, čo by bolo
v neprospech veci".
Tieto otázky by podľa jeho slov mali byť doriešené ešte v tomto roku. Či by mal byť zástupcom primátora on, alebo nezávislý Ivan Benko, nepovedal. "My budeme mať svoju predstavu, oni tiež svoju a budeme hľadať spoločné riešenia."
Konkretizoval ponuku KDH, ktorou je stabilný trinásťčlenný poslanecký klub.
Pred voľbami sa v šarišskej metropole naštrbili vzťahy medzi KDH a SDKÚ. Aj napriek možnej spolupráci KDH s SDĽ ideovo budú mať vždy bližšie k SDKÚ. Na margo nedobrých vzťahov a možnosti budúcej spolupráce kresťansko-demokratických strán Stanislav Kahanec podotkol: "Keď budem môcť a budem zdravý, nemám dôvod neprísť v prípade, že ma pozvú, na ples SDKÚ."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš