nákladov nie sú sociálne. Preto sa rozhodli zorganizovať masový protestný pochod v Bratislave a ten určili na 10.decembra, kedy si pripomíname výročie Svetového dňa prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv.
Novinárov o tom informoval člen predsedníctva Rady OZ KOVO pre Prešovský kraj Jozef Balica (na obr.).
Zdôraznil, že podporu v tejto aktivite im neformálne prejavil tretí sektor aj zahraničné odborové organizácie. "Z Prešovského kraja vycestuje do Bratislavy zhruba 500 kovákov, možno viac. Ľudia z tohto regiónu totiž najviac pocítia opatrenia vlády v súvislosti s návrhom rozpočtu na rok 2003," reagoval na otázku, či protest podporia aj východniari. Napokon, ani ostatné kolektívne vyjednávania so zamestnávateľmi, ktorých obsahom boli návrhy na kopírovanie priemerných miezd na Slovensku, nedopadli najlepšie.
Zamestnávatelia totiž napriek očakávaným zvýšeným výdavkom rodín, avizovali zmrazovanie miezd. "Výdavky, tak ako ich prezentuje vláda, nie sú úplné. Domácnosti budú mať mimo výdavkov za nájomné, vodné, stočné, elektrinu, plyn, teplú vodu aj iné položky, ako sú miestne poplatky za odpad, koncesionárske poplatky, dopravu a podobne. Podľa našich prepočtov bude nárast fixných nákladov v sume 1 800 korún."
Pripomenul aj vývoj nezamestnanosti, hoci uplynulé mesiace vykazujú v štatistikách mierny pokles. Ide však len o stotiny percent. Faktom je, že terajších 23 percent v Prešovskom kraji sa môže po skončení sezónnych prác, teda v decembri, zvýšiť. Na druhej strane, štatistiky úradov práce hovoria aj o tom, že z 87 729 evidovaných nezamestnaných je až 6 414 manželských párov. Otázkou je, ako tieto rodiny zvládnu zvýšené životné náklady. Ukazuje sa, že ani osud rodín, kde je zamestnaný jeden z partnerov a druhý poberá sociálne dávky, nebude ľahký. Zvlášť, ak je jeho plat na úrovni minimálnej mzdy, teda pokryje len náklady na bývanie, prípadne dopravu. Podľa slov J. Balicu, minister Ľudovít Kaník už prezentoval, že v rozpočte sa na aktívnu politiku trhu práce vyčlení namiesto očakávaných 5,4 miliardy, len 2,4 miliardy a z nich väčšiu polovicu zhltnú záväzky.
Z pohľadu OZ KOVO zdôraznil, že za prvý polrok tohto roku bola priemerná mzda v Prešovskom kraji 10 707 korún, ale do tejto úrovne spadajú len tri okresy v kraji, ostatné sú pod hranicou. V okrese Bardejov sa dokonca uvádza priemer 8 627 korún. Pritom, v rámci SR ide o priemer 12 811. Zaujímavé je, že Košický kraj vykazuje za spomínané obdobie priemer 13 188 korún. Keď porovnal vývoj situácie od roku 1997, kedy bola priemerná mzda na Slovensku 9 526 korún, argumentoval, že celkový prepad v maximálnej a minimálnej priemernej mzde v Prešovskom kraji predstavuje 11-tisíc korún. Zvyšovanie životných nákladov nesporne spôsobilo prehlbovanie medziregionálnych rozdielov. "Kým bohaté regióny bohatnú, chudobné kraje ešte chudobnejú. Našou smolou je, že žijeme na východe, čo sa odráža aj na kvalite životnej úrovne. Kováci očakávali od vlády návrhy riešení a diferencované investičné stimuly. Paušálne výhody totiž nepomáhajú zlepšovať ekonomickú situáciu, skôr sa minuli účinkom."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš