štandardy. Nenechali sa totiž v Bratislave informovať o možnostiach Slovenska v teoretickej rovine, ale zvolili pobyt v teréne za účasti zástupcov štátnej správy aj samosprávy.
Spoznávali územie Vysokých Tatier, Spiša, časti Liptova, ale aj Vyšné Ružbachy, pričom získali konkrétny obraz o krajine. "Táto spolupráca by nám mala priniesť aj konkrétnejšie výstupy. Najmä v tom, aby sme sa naučili čerpať predvstupové fondy. Po vstupe do Európskej únie máme možnosť cez agentúru Sapard čerpať pomerne vysoké čiastky na rozvoj poľnohospodárskej výroby, ale aj turistického ruchu. V tomto prípade ide o neziskové aktivity pri športoviskách, turistických a cyklistických chodníkoch, ktoré by štát, ani podnikatelia nemohli v dohľadnej dobe financovať," povedal nám včera vedúci odboru pozemkového, poľnohospodárstva a lesného hospodárstva na Krajskom úrade v Prešove Jozef Bujňák.
Napokon, všetky okolité krajiny V4 sú krok pred nami minimálne v tom, že v predstihu pripravujú projekty tak, aby v deň vstupu do EÚ už mohli čerpať prostriedky zo štrukturálnych fondov. V centre pozornosti je predovšetkým know how a spôsob manažovania. "Na Slovensku sme doteraz tvrdili, že nemáme na to podmienky, nemáme ani 20 percent vlastných zdrojov a podobne, ale rovnako hovoria aj v krajinách EÚ, avšak existujú spôsoby, ako sa dá v regiónoch vložiť do prípravnej fázy aj nefinančný vklad," argumentoval.
Dodal, že spolupráca bude pokračovať a smerovať k využívaniu prostriedkov ktoré sú už teraz na účte fondu Sapard. Podľa slov J. Bujňáka už vo februári vycestuje slovenská delegácia do Holandska, kde bude prezentovaný ich informačný systém a štruktúru. "Máme záujem o mutáciu systému v slovenských podmienkach. Počas návštevy sa zároveň zaviazali, že región pod Tatrami bude pre Holandsko partnerom." V tej súvislosti poznamenal, že ani holandskí experti neskrývali nevôľu nad byrokratickým postupom pri presadzovaní projektov, ale zároveň zdôraznili, že robia všetko pre to, aby fondy mohli doma využiť.
Na otázku, prečo doteraz vypracované slovenské projekty neboli akceptované, reagoval, že nebola doriešená komasácia pozemkov. "Prostriedky sme už mohli získať, lebo agentúra Sapard ich má. Na pozemkové úpravy ide o čiastku, ktorá sa prenáša z roku 2000 a je to 300 miliónov korún. Predpokladáme, že na konci roku 2003 už budeme mať pripravené aj majetkovoprávne vysporiadanie pozemkov tak, aby sme mohli realizovať projekty neziskového charakteru. Na ziskové projekty môžu podnikatelia čerpať z fondu samostatne."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš