spoločnom programe s lekármi sa v prednáškach odborne vyjadril aj stredný zdravotnícky personál z detských kliník na Slovensku. Hovorili o zvláštnostiach pediatrického ošetrovateľstva, štandardoch, súčasnej kvalite liečenia, ale aj o komplexe starostlivosti o novorodenca.
Zaujímalo nás, čo sa skrýva za všeobecným pojmom zvláštnosti, preto sme oslovili hlavnú sestru detského oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove Máriu Triščovú (na obr.).
"Pediatria je zameraná predovšetkým na zdravé dieťa a jeho fyziologický vývin a vždy spolupracuje s rodinou. Čo sa týka zvláštnosti, zjednodušene povedené, keď sestra pracuje s dospelým, pacient jej o sebe všetko povie. Iné je, ak je dieťa už v staršom školskom veku, ale dojča či batoľa nám nič nepovie. Tu už záleží na odbornom prístupe a skúsenostiach sestry, aby odhalila čo ho pri chorobe trápi ."
Pritom, istú úlohu tu zohráva aj stres z odlúčenia od matky, hoci prešovské detské oddelenie už má lôžkovú časť aj pre deti s matkami.
Zdôraznila, že spolupráca s rodinami je veľmi dôležitým momentom pri liečebnom procese a nové podmienky na oddelení ich umožňujú v plnom rozsahu. Neskrývala pred nami ani prístup niektorých "rodičov", ktorí prinesú do nemocnice choré dieťa, ale po vyliečení oň nemajú záujem. Niektoré sa do tam opakovane vracajú a rodičia na výzvy obvodných pediatrov, či sociálnych pracovníkov nereagujú. V takom prípade musí sociálna pracovníčka navštíviť rodinu, pričom nie je zriedkavosťou, že dieťa je napokon umiestnené v niektorom z ústavov. Syndróm týraných detí rezonuje v spoločnosti stále viac, a tak sme sa opýtali, či sa v svojej praxi stretáva aj s takými prípadmi. "Prichádzajú k nám všelijaké deti a nie je pravidlom, že ide o deti zo sociálne slabších, alebo rómskych rodín. Stáva sa to aj deťom, ktoré vyrastajú v rodinách hmotne dobre zabezpečených a často sa problém odhalí pri liečení."
Opýtali sme sa tiež na jej názor o reforme vzdelávania zdravotných sestier, keďže do roku 2010 by mali mať všetky zdravotné sestry na oddeleniach vyššie odborné, alebo vysokoškolské vzdelanie. Novozriadená Fakulta zdravotníctva pri Prešovskej univerzite však môže v tomto akademickom roku poskytnúť bakalársku formu štúdia len v dennej forme. Otázkou teda je, kde a kedy si bude môcť stredný zdravotnícky personál doplniť vzdelanie v svojej špecializácii. "Už šesť rokov odbor detskej sestry nemá nových absolventov. Končia všeobecným vzdelaním a potom si musia formou vyššieho diplomantského štúdia urobiť špecializáciu Zatiaľ hľadáme možnosti, kde to bude možné formou diaľkového štúdia."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš