hovorí, keď dvaja robia to isté, nie je to to isté. V prípade protestov poľnohospodárov to platí doslova. V porovnaní s českými, čo do počtu zhromaždených, aj razancie protestu pôsobili tí slovenskí, ako nedochôdčatá. Zrejme je to vzorka celej našej spoločnosti, v ktorej sa každý bojí čo len pípnuť.
Poľnohospodárom a potravinárom však okrem toho hrozí aj rozbitie ich spoločnej stavovskej komory a vytvorenie samostatnej komory potravinárov. Tí sú zrejme ekonomicky silnejší ako poľnohospodári a tak si chcú svoje záujmy obhajovať sami. Na valnom zhromaždení Šarišskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (ŠPPK) v Prešove o tom informoval predseda dozornej rady Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Ladislav Illeš. Na počudovanie, ani zástupcovia poľnohospodárov na valnom zhromaždení nevystupovali za zachovanie jednoty. Dokonca predseda ŠPPK a predseda Poľnohospodárskeho družstva Kapušany pri Prešove Vladimír Palša (na obr.) sa otvorene vyjadril, že sa tomuto rozdeleniu nebudú brániť.
Opýtali sme sa ho, prečo sa nebráni rozdeleniu: "Problém je v tom, že nám niektorí naši partneri v komore z radov potravinárov neplatia. Keď sa zakladala komora, tak sa povedalo, že budeme pod jednou strechou a svoje problémy si vyriešime sami. Navonok sme mali vystupovať ako jedna stavovská organizáciu, ktorá mala mať váhu a všetku špinu sme si mali vyprať doma. To by sa dalo, pokiaľ by poriadok robil niekto tretí." Podľa V. Palšu škrt cez rozpočet urobil samotný trhový mechanizmus, v ktorom brat nepozná brata.
"Tretina spracovateľských podnikov vyrástla na prsiach poľnohospodárskej prvovýroby tým, že ju okradli. Napríklad Vizop Prešov, košická mliekáreň a to menujem len veľké spracovateľské podniky. Tým položili veľa podnikov v prvovýrobe a nikto nešetril, preto padli. Práve naši najbližší partneri v komore nám zasadzujú najväčšie rany," vyslovil svoje argumenty V. Palša.
Na ilustráciu dodal najčerstvejší prípad, keď z dohodnutého kontraktu na dodávku 10 ton bravčového mäsa spracovateľ odobral len 6 ton a zbytok odmieta, pretože nakúpil lacnejšie mäso zo zahraničia. "Ja sviniam nemôžem povedať, aby už nerástli. Takto prvovýrobu podrážajú naši partneri v komore. Preto poľnohospodárstvo musí mať ochrannú ruku, lebo jeho výroba je biologická a sezónna," poznamenal V. Palša. Lenže poľnohospodári takúto ochrannú ruku u vlády necítia.
Aj vystúpenie podpredsedu ŠPPK a riaditeľa spoločnosti Milk - Agro Sabinov Ľubomíra Vybošťoka na valnom zhromaždení vyznelo v prospech rozdelenia doteraz spoločnej komory. Najmä jeho vyjadrenie o potrebe komory, ktorá by hájila jeho záujmy ako potravinára. Keď sme ho požiadali o vysvetlenie, dozvedeli sme sa, že jeho vyjadrenie bolo nesprávne pochopené. "Som jednoznačne za to, aby komora ostala spolu, pretože jej rozdelenie absolútne nemá racionálny základ," vyjadril sa Ľ. Vybošťok. Na otázku, či sú vôbec v prešovskom regióne alebo Prešovskom kraji potravinári, ktorí si želajú rozdelenie komory, odpovedal: "O tom som nepočul. Možno na západnom Slovensku sú okolo komory diskusie, ale na východnom Slovensku nie. Nepochopil som tých pánov, ktorí založili v Bratislave odnož, pretože keď bude silná komora, tak spoločný tlak od potravinárov aj od poľnohospodárov bude oveľa väčší. Možno snaha o rozdelenie v Bratislave je preto, že komora nie je tým motorom, ktorým mala byť. Nemám dôvod ísť inou cestou, ako poľnohospodári."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš