minulý týždeň pochovali starostu. Členka miestnej volebnej komisie Margaréta Horváthová odišla z volebnej komisie krátko potom, ako informovala Spišský denník KORZÁR o praktikách pri hlasovaní rómskych voličov. "Jeden človek chodí s voličmi za plentu a namiesto nich krúžkuje čísla kandidátov. Ľudia sa boja. To nie je podľa zákona. Upozornila som na to predsedu komisie, že voľby nie sú správne," povedala nám M. Horváthová. Krátko na to sa vzdala členstva v komisii. "Vyhrážali sa mi," dodala. Predseda miestnej volebnej komisie Martin Cmorej potvrdil jej slová, že pri rómskych voličoch sú v priestore pre úpravu hlasovacích lístkov prítomné aj iné osoby. "Sú to negramotní ľudia, ktorí nevedia čítať a písať. Chceme im umožniť hlasovať. Informoval som o tom okresnú volebnú komisiu," objasňuje situáciu vo volebnej miestnosti, zatiaľ čo sa spomedzi zhromaždených rozvášnených Rómov ozývajú výkriky: "Nechceme tu novinárov! Choďte preč!" Predseda M. Cmorej spomína, že rovnako sa hlasovalo aj pred štyrmi rokmi. Dodá, že sa predsa nenechá zbiť...
Nervózna atmosfére sa upokojila po odchode M. Horváthovej z komisie, na jej miesto povolali podvečer náhradníka.
Informáciu o podozrení z ovplyvňovania voličov sme na volebný telefón Spišského denníka KORZÁR (0903413 522 - je k dispozícii aj dnes, počas celých volieb) dostali aj z Krompách. Rómski voliči tam vraj majú vytlačené lístočky s číslami kandidátov, ktorých majú označiť na hlasovacích lístkoch. Pri našej návšteve volebnej miestnosti v krompašskom Centre voľného času sme na vlastné oči videli, ako voliči dostávajú spomínané lístky od skupinky mužov, stojacich pri vchode do volebnej miestnosti. Jeden z Rómov nám kúsok papier ochotne ukázal - pri slove PRIMÁTOR bolo uvedené číslo 6, pri slove POSLANEC číslice 1 a 5. Ostatní nás podozrievavo sledovali, vzápätí prešli zo slovenčiny do rómskeho jazyka. Nedozvedeli sme sa od nich nič. Predseda miestnej volebnej komisie prisľúbil, že tento prípad prešetrí a po ukončení volieb nám poskytne stanovisko komisie.
Podobné boli aj telefonáty z Nálepkova. Krátko po 15. hodine sa ozvali dvaja Nálepkovčania s tým, že priamo pred volebnou miestnosťou v priestoroch obecného úradu stoja rodinní príslušníci jednej kandidátky na starostu a ovplyvňujú ľudí, aby volili práve ju. "Je tu jej dcéra a manžel a presviedčajú hlavne rómskych voličov. Veď to je protizákonné, volebná kampaň predsa skončila!" znel rozhorčený ženský hlas v telefóne.
Volebný telefón Spišského denníka KORZÁR zvonil nepretržite až do večerných hodín. Obyvateľka Kluknavy sa pýtala, či je možné, aby bol kandidát na poslanca súčasne predsedom okrskovej volebnej komisie. "Viete, jeden z kandidátov na poslancov je predseda a je to brat súčasného starostu, ktorý opäť kandiduje na starostu," vyslovila podozrenie z možnej manipulácie Kluknavčanka. Litera zákona o voľbách do orgánov samosprávy obcí hovorí v paragrafe 11 jasnou rečou - kandidát na poslanca obecného zastupiteľstva alebo starostu obce nemôže byť členom volebnej komisie.
Ďalšie postrehy z komunálnych volieb prinesie Spišský denník KORZÁR v pondelkovom vydaní.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš