(MsZ). Takéto materiály podľa prednostu Mestského úradu (MsÚ) Jozefa Karniša odporučila prijať vláda Slovenskej republiky. Kódexy stanovujú ako by sa mali správať zamestnanci mesta, ako aj volení predstavitelia samosprávy. Zamestnanci v dôsledku jeho porušenia môžu prísť o miesto.
Etický kódex zamestnanca MsÚ okrem iného hovorí, že sa takýto pracovník musí pri plnení svojich úloh rozhodovať na základe riadne zisteného skutkového stavu vecí, pričom dôsledne dbá na rovnosť účastníkov tak, aby nedochádzalo k ujmám na ich právach a oprávnených záujmoch a vyhýba sa konaniu, ktoré by mohlo ohroziť dôveru verejnosti v nestrannosť a objektivitu rozhodovania. Zamestnanec takisto nesmie prijímať dary, protislužby, pozornosti ani iné výhody, ktoré mohli ovplyvniť jeho rozhodovanie. Nesmie prijať akúkoľvek finančnú či inú výhodu. Musí sa tiež vyhnúť a predchádzať konfliktu záujmov. Ak by ho chcel niekto ovplyvňovať, musí to hlásiť nadriadenému. Zamestnanec mesta Poprad nesmie zneužívať výhody plynúce z jeho postavenia ani informácie získané pri plnení úloh pre získanie akéhokoľvek majetkového či iného prospechu. Pracovník v službách mesta sa musí správať slušne, pozorne a ochotne. Nie je však povinný znášať vulgárne prejavy a urážky a konať s osobami, ktoré nedodržujú základné pravidlá slušného správania.
Podobné ustanovenia obsahuje aj etický kódex voleného predstaviteľa mesta. Ten sa vzťahuje na primátora, poslancov a hlavného kontrolóra mesta. Kódex obsahuje ustanovenia, že predstavitelia mesta, ktorým dali mandát občania vo voľbách sa zdržia rozhodnutí alebo správania, ktoré by ich priamo alebo nepriamo zvýhodňovali alebo ich príbuzných, iných jednotlivcov či skupinu jednotlivcov s cieľom získať priamy alebo nepriamy osobný prospech. Poslanec MsZ by mal hlasovať za návrhy uznesení tak, aby boli pre mesto prospešné. Nie podľa toho, kto rozhodnutie navrhol, alebo komu prospeje. Neuhýba sa pred zodpovednosťou tým, že sa zdrží hlasovania, alebo sa ho nezúčastní.
Kódex hovorí aj o prijímaní darov a korupcii. Okrem iného sa v ňom hovorí, že primátor sa zaväzuje, že všetky dary, alebo finančné prostriedky získané na oficiálnych podujatiach z titulu svojej funkcie, registrovať v osobitnom registri mesta a používať ich ako zdroje a pre verejné účely. Primátor tiež nesmie prijímať žiadne opatrenia ani rozhodnutia, ktoré by ho zvýhodňovali v budúcom osobnom, alebo profesionálnom živote.
Pomerne obsiahle sú body týkajúce sa poskytovania informácií médiám. Zatajovať sa môžu iba skutočnosti, na ktoré sa vzťahuje zákon. V texte kódexu sa hovorí aj o volebnej kampani. Tá by nemala prebiehať v priestoroch mestského majetku a za mestské peniaze. Prenajať si na podobné účely miestnosť je však od mesta dovolené.
Zaujímavosťou je, že kým kódex zamestnancov mesta obsahuje aj sankcie, v prípade jeho porušenia, v kódexe pre volených predstaviteľov však takéto ustanovenie chýba.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš