Slovenskou pediatrickou spoločnosťou, na ktorom si lekári aj zdravotné sestry vymieňajú svoje skúsenosti z praxe aj najnovšie informácie.
"Tento rok sme za ústrednú tému zvolili v súčasnosti vážny problém- onkohematológiu. Budeme však hovoriť aj o iných témach," povedal nám za hlavných organizátorov konferencie primár detského oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove MUDr. Ján Kovaľ. Na našu otázku, či spomínané oddelenie disponuje špičkovými odborníkmi v pediatrii, teda či sa môžu porovnávať s pracoviskami na Slovensku, reagoval pragmaticky. "Pracovný tím je na dobrej úrovni. Mimo onkológie, máme zastúpené všetky odbory a dokážeme pacientom poskytnúť komplexnú liečbu. Niekedy to však nezávisí len od profesionálnej práce, ale aj od zdrojov, ktoré plynú do zdravotníctva."
Oslovili sme aj, hlavnú odborníčku na nádorové ochorenia detí z bratislavského onkologického centra, docentku Emíliu Kaiserovú. Ako nám prezradila, na tejto konferencii budú s kolegami z ostatných centier hovoriť o najnovších výsledkoch v liečbe malígnych ochorení s dôrazom na prvý kontakt pediatra s pacientom. Ten je totiž pre včasnú diagnostiku najdôležitejší, lebo také závažné ochorenie sa u detí zvyčajne neočakáva. Pritom zdanlivo nevinné, ale opakované infekcie, príznaky krvácania, zväčšovanie lymfatických uzlín, či zmeny v krvnom obraze, môžu signalizovať zhubné ochorenie. "To je prvý krok. Samotná liečba sa deje v troch centrách a to v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach. Všetky sú na porovnateľnej úrovni aj čo sa týka kvalifikácie lekárov aj stredného zdravotníckeho personálu, teda sme pripravení poskytnúť kvalitnú liečbu. Pracujeme podľa zahraničných protokolov vypracovaných medzinárodnými skupinami, kde sú zmapované výsledky na veľkých počtoch detí," uviedla. Neskrývala však, že zápasia s finančnými problémami a často práve z tohto dôvodu musia posúvať začiatok liečby. Nie je zriedkavosťou, že v boji o čas využívajú viac sponzorské účty, ako zdroje z poisťovní.
Zaujímalo nás, či a nakoľko úspešné výsledky v liečbe detí zaznamenali. Podľa jej slov, pri leukémiách je úspešnosť okolo 70 percent. Menšiu skupinu tvoria komplikovanejšie prípady a tam ide o 50 percent. Poznamenala tiež, že detskí pacienti reagujú na liečivá pozitívnejšie, ako dospelí. V tej súvislosti nás zaujímalo, v akej výške sa pohybujú náklady. Vysvetlila nám, že to závisí od diagnózy a dĺžky liečenia. Niekedy stačí nádor len vyoperovať a vtedy ide o 200 až 300-tisíc korún. Pri komplikovaných leukémiách liečenie trvá zhruba dva roky a vtedy sú náklady na úrovni 1 až 3 miliónov, ak sa k tomu nepridruží aj transplantácia kostnej drene.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš