voliči dnes v čase medzi 14. a 22. hodinou a zajtra v čase medzi 7. a 14. hodinou.
Ako voliť?
Občan hlasuje vo svojom volebnom okrsku určenom v mieste trvalého bydliska. Spravidla ide o takú volebnú miestnosť, v ktorej sa konali aj predošlé voľby. Po príchode do volebnej miestnosti dostane dva hlasovacie lístky, jeden s kandidátmi na primátora mesta (starostu obce), druhý s kandidátmi na poslancov zastupiteľstva. Kandidáti sú na nich radení v abecednom poradí. Volič môže zakrúžkovať iba jedného kandidáta na primátora (starostu) a maximálne toľko kandidátov na poslancov, koľko poslaneckých mandátov daný volebný obvod v zastupiteľstve obsadí. Konkrétne v Prešove je šesť volebných obvodov. V obvodoch č. 1 (sídlisko III) a č. 6 (Sekčov, Šalgovík) sa volí 7 poslancov, v obvodoch č. 3 (na Sabinov, Šidlovec, N. Šebastová) a č. 4 (Staré mesto) sa volí 5 poslancov, v obvode č. 5 (Šváby, Solivar) sa volia štyria poslanci a v obvode č. 2 (sídlisko II) traja poslanci.
Pozor! Na rozdiel od regionálnych volieb, komunálne voľby sú iba jednokolové. To znamená, že kandidát na primátora (starostu), ktorý získa vo voľbách najviac hlasov (s akýmkoľvek rozdielom) sa automaticky stane primátorom (starostom). Rovnako to platí aj o poslancov, kde mandát získajú tí kandidáti, ktorí sa umiestnia v danom volebnom obvode najvyššie (ich počet zodpovedá počtom poslancov z jednotlivých obvodov, ako sme uviedli vyššie).
Ako sa volilo minule?
Princíp komunálnych volieb v roku 1998 ostal rovnaký aj tento rok. Nastali len drobné zmeny, napríklad v Prešove sa počet poslaneckých mandátov znížil z 51 na 31 kresiel.
Pre ilustráciu: V komunálnych voľbách v roku 1998 bolo v meste Prešov v zozname voličov zapísaných 67636 ľudí. Vydaných obálok bolo 27845, odovzdaných o 20 menej, z toho primátora volilo 27 484 ľudí. Volebná účasť dosiahla iba 41,17 percenta.
V Sabinove bola pri 7841 voličoch účasť 55,25 percenta, v Stropkove pri 7327 voličoch účasť 54,77 percenta. Svidník mal v roku 1998 oprávnených voličov 8602, svoje právo využilo 54,72 percenta, vo Vranove nad Topľou využilo 47,4 percenta z 15695 voličov. V Bardejove bolo voliť 49,1 percenta voličov z 23040 oprávnených.
Prečo voliť?
Štatistiky jasne vykazujú, že komunálnych volieb sa zúčastňuje podstatne menej ľudí než volieb parlamentných. Pritom miestne voľby sú možno takisto dôležité ako takzvané veľké voľby. Zvlášť v tomto období, keď na samosprávy miest a obcí prechádzajú kompetencie v školstve (materské a základné školy), sociálnej sfére (domovy dôchodcov), matrika či stavebný úrad. Za čo je ešte zodpovedná mestská (obecná) samospráva?
Podľa informačného materiálu Prešovského občianskeho fóra je mesto (obec) povinné riadne hospodáriť s hnuteľným a nehnuteľným majetkom mesta, zostaviť a schváliť v zastupiteľstve mestský rozpočet, vydávať záväzné stanoviská k investičnej činnosti, k využitiu miestnych zdrojov, k začatiu podnikateľskej činnosti právnických a fyzických osôb. Mesto je tiež povinné zabezpečovať verejnoprospešné služby ako odvoz odpadu, čistenie, správa a údržba verejnej zelene, či verejného osvetlenia. Samospráva mesta takisto vykonáva výstavbu, údržbu a správu miestnych komunikácií, verejných priestranstiev, mestského cintorína, kultúrnych, športových a ďalších mestských zariadení. Mesto je zodpovedné aj za zabezpečenie hromadnej dopravy, správu mestských bytov i nebytových priestorov, či zabezpečenie činnosti mestskej polície. Je toho teda vskutku dosť. Práve preto nie je jedno, kto bude na čele mestskej alebo obecnej samosprávy a oplatí sa dnes (alebo zajtra) zvoliť si do nej svojich zástupcov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš