požiadaviek našich vyjednávačov pri vstupe do Európskej únie (EÚ) v kapitole poľnohospodárstvo. Do Bratislavy sa chystajú aj poľnohospodári prešovského regiónu, pretože sa obávajú likvidácie v konkurenčne presýtenom európskom trhu s poľnohospodárskymi komoditami. Hospodária totiž v prírodne znevýhodnených oblastiach a nepociťujú ani od vlastnej vlády takú podporu, akú majú poľnohospodári v okolitých štátoch a už vôbec nie takú, akou sú zahrnutí farmári v členských štátoch EÚ.
Na nedávnom valnom zhromaždení Šarišskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (ŠPPK) v Prešove síce z radov predsedov družstiev zaznievali hlasy po odpolitizovaní poľnohospodárskej samosprávy, ale zároveň žiadali aj o radikalizáciu krokov komory. Jeden z chovateľov ošípaných v súvislosti so znížením cien na túto komoditu sa vyjadril, že je ochotný ich doviezť do Bratislavy a tam ich vypustiť na ulicu: "Keďže od nás ich teraz nevykupujú a už nám zopár ošípaných zdochlo, tak nech im zdochýnajú tam."
Predseda PD Svinia Marián Halčák o dileme politiky v poľnohospodárstve sa vyjadril: "Určitá politika tu musí byť, lebo dopad na nezamestnanosť v regiónoch nás bude tlačiť, aby sme boli jednotní tak voči jednotlivým odvetviam národného hospodárstva, ako aj voči prístupovému procesu do Európskej únie, aby sme čím viac pre nás vybojovali."
S jednotou Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) to však v poslednom čase ide dolu vodou. Prítomný na valnom zhromaždení ŠPPK predseda dozornej rady SPPK Ladislav Illeš informoval, že časť členov z radov potravinárov sa snaží o vytvorenie vlastnej komory: "Došlo k politickej dohode medzi politickými stranami, že členstvo v komore bude dobrovoľné." L. Illeš vidí za tým snahu rozbiť poľnohospodársku a potravinársku komoru. SPPK sa túto hrozbu snaží riešiť rotáciou funkcie predsedu a na najbližšom valnom zhromaždení ju ponúkne zástupcom potravinárov.
Zástancovia myšlienky samostatnej komory potravinárov sú aj v prešovskom regióne a neskrývane sa za ňu postavil aj staronový podpredseda ŠPPK a riaditeľ sabinovského závodu Milk - agro Ľubomír Vybošťok, ktorý podotkol, že v susednom Maďarsku voľné členstvo v komorách beží a po počiatočnom poklese členstva bádať vzrast členskej základne: "Záležať bude na kompetenciách, ktoré komora dostane zo zákona. Podstatné je, či komora presadzuje moje záujmy." Zdá sa teda, že rozkol doteraz jednotnej SPPK je neodvratný.
Ani regionálne štruktúry poľnohospodárskej a potravinárskej samosprávy v Prešove nie sú pre jej zachovanie za každú cenu. Celkom otvorene to vyjadril predseda ŠPPK a predseda PD Kapušany Vladimír Palša a ako argument uviedol: "Problém je v tom, že prvovýrobe niektorí spracovatelia, ktorí sú našimi najbližšími partnermi v komore, neplatia. V rýdzo trhovom mechanizme nie je bratstvo. Stále mi vŕta v hlave, kam sa podelo tých desať korún na kile, o ktoré znížili spracovatelia cenu pre prvovýrobcov za ošípané."
Rozpad doposiaľ jednotnej komory poľnohospodárov a potravinárov asi nič nezmení na terajšej situácii, kedy jej predstavitelia pre odlišný postoj vládnych činiteľov nedokázali presadiť, aby poľnohospodárstvo na Slovensku bolo zaradené medzi priority národného hospodárstva. Podľa vyjadrenia L. Illeša riaditelia odborov na ministerstve pôdohospodárstva majú zakázané rokovať s predstaviteľmi SPPK a minister pôdohospodárstva obmedzil stretnutia s jej zástupcami raz do mesiaca. Ak majú aktuálny problém, tak sa na ministra môžu obrátiť jedine písomne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš