Korzár logo Korzár Spiš

O zmene hraníc katastra sa v Červenom Kláštore dozvedeli z novín

Červený Kláštor/Bratislava - Obyvatelia prihraničnej obce Červený Kláštor v Kežmarskom okrese sa len prostredníctvom médií dozvedeli, že prišli o

časť svojho katastrálneho územia. Stalo sa tak na základe rozhodnutia expertnej slovensko-poľskej skupiny, ktorá vytýčila v povodí rieky Dunajec nové hranice so susedným Poľskom.

Problematickým sa stala časť územia o rozlohe približne 2290 metrov štvorcových na ostrove medzi dvoma ramenami rieky Dunajec zvanom Nokiel. Hraničný kameň sa mal z toku presunúť na spomínaný ostrov. "O pripravovanej zmene štátnej hranice sme sa v podstate dozvedeli z niektorých denníkov. Priznám sa, že sme boli veľmi nemilo zaskočení. Od kompetentných orgánov sme nedostali žiadne materiály na pripomienkovanie, nikto sa nás nepýtal, či s uvedenou zmenou súhlasíme, alebo nie," uviedol pre náš denník starosta Červeného Kláštora Štefan Ďžurný.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Materiál o zmene štátnej hranice však na pripomienkovanie dostali všetci ostatní zainteresovaní, ako napríklad Okresný úrad v Kežmarku, Krajský úrad v Prešove, či Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) v Banskej Štiavnici. Okresný úrad v Kežmarku dokonca žiadal Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (MV SR), odbor správy štátnych hraníc, aby o tejto skutočnosti informovalo aj dotknutú obec. Toto sa však nestalo.

Po šokujúcom zistení sa Š. Džurný za pomoci elektronickej pošty kontaktoval s MV SR, konkrétne s riaditeľom odboru správy štátnych hraníc Júliusom Bečkom. Ten ihneď zareagoval. "Dohodli sme si spoločné stretnutie spolu s občanmi. Pán riaditeľ prišiel do Červeného Kláštora a prítomným vysvetlil o čo ide," konštatoval starosta. Aj napriek vysvetleniu sa však domnieva, že došlo k porušeniu katastrálneho územia obce.

SkryťVypnúť reklamu

Na schôdzi s riaditeľom oddelenia správy hraníc však vyslovili nesúhlas s postupom štátnych orgánov najmä členovia Pozemkového spoločenstva Červený Kláštor. Tí sa domnievajú, že bolo porušené ich základné právo a to vlastnícke právo. Na kompetentných sa chcú preto obrátiť s petíciou. Tú už odoslali všetkým kompetentným inštitúciám, vrátane MV SR. Sami pritom navrhli ministerstvu alternatívne riešenie. Stačí vraj preložiť hraničné kamene na inom mieste. "O osemsto metrov nižšie, blízko pltnice Pod Lipami sme vytipovali jedno miesto. Môžeme ju zameniť za terajšiu lokalitu," myslí si predseda petičného výboru a jeden z členov Pozemkového spoločenstva Ján Hubcej.

Riaditeľ Július Bečka prízvukuje, že sporné územie nepatrí Kláštorskému urbáru, ale Slovenskému vodohospodárskemu podniku a je súčasťou rieky Dunajec. "V prípade vlastníckych vzťahov o územie musí rozhodnúť. Zatiaľ toto územie patrí štátu," doplnil riaditeľ.

SkryťVypnúť reklamu

Zmeny hraníc nastali podľa neho v dôsledku problémov s označením štátnej hranice. Údržba hraničných kameňov umiestnených priamo v toku rieky je podľa neho nákladnejšia, ako tých, ktoré sú osadené na pevnine. Pokiaľ ide o petíciu, ministerstvo už požiadalo petičný výbor o jej doplnenie a potom ju posunie príslušným orgánom, presnejšie Úradu vlády Slovenskej republiky, ktorý by sa ňou mal zaoberať a vyhodnotiť jej opodstatnenie. J. Bečka zdôraznil, že navrhované riešenie zo strany Pozemkového spoločenstva Červený Kláštor je neprijateľné.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 179
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 162
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 967
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 017
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 710
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 099
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 913
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 541
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu