profesionálnom živote demokrata a humanistu Alexandra Dubčeka. Na jej otvorení sa zúčastnili aj jeho syn Pavol Dubček a predseda Spoločnosti Alexandra Dubčeka (SAD) Jozef Škultéty.
Ten pripomenul, že expozícia bude počas celého nasledujúceho týždňa prístupná Prešovčanom a odtiaľ poputuje do Paríža, neskôr do Talianska, presnejšie do Ríma, Bologne a následne do Florencie, kde sa stal A. Dubček čestným občanom mesta. Spomenul tiež, že v zahraničí si jeho osobnosť a myšlienky o spojenej Európe vážia nielen politici, diplomati, ale aj bežní občania a už zaznamenali niekoľko požiadaviek, aby sa aj cudzinci mohli stať čestnými členmi SAD.
"Myslím, že Prešov si túto panelovú výstavu zaslúži, veď je tretie najväčšie a navyše tu veľmi aktívne pracuje krajská zložka SAD. Otec mal dobrý prístup k všetkým občanom, od jednoduchých až po vzdelaných vedcov, preto si myslím, že ľudia, ktorí s ním prišli do kontaktu naňho nezabudli. Nikdy nepozeral na seba. Robil politiku pre občana, 80 percent z nich mu svoju dôveru dalo a on sa ju snažil naplniť. Možno aj preto ostal v pamäti velikánov svetovej politiky" povedal nám chirurg Pavol Dubček, ale jedným dychom poznamenal, že sa nerád stavia do pozície človeka, ktorý by mal chváliť, alebo nebodaj haniť svojho otca. Keď sme sa opýtali, čo považuje za najaktuálnejší odkaz svojho otca súčasníkom, odpovedal: "My sa nevieme vyrovnať so svojou historickou minulosťou. Pre Slovákov je preto vždy aktuálne to, že by sme sa mali začať k sebe správať ako priatelia."
Na naše naliehanie si tak trochu zaspomínal aj na detstvo s otcom. Podľa jeho slov bol A. Dubček náročnejší na svoju rodinu, ako na ostatných ľudí, ale svoje deti nikdy netrestal. Vraj, ako strojný zámočník a kováč, mal silné ruky, ale pred trestom uprednostnil výchovné ponaučenia. "Hovoril mi, Paĺko, silného človeka, ktorý ukazuje silu, sa ľudia boja."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš