malým a stredným podnikateľom, riešiť spory vo vzájomných majetkových vzťahoch, vrátane vymáhania pohľadávok.
Nie je žiadnym tajomstvom, že v súčasnosti sa medzi živnostníkmi pohybujú aj "tiežpodnikatelia", ktorých činnosť nie je vždy legálna, ale jej odhalenie je spravidla dlhodobým procesom. Zaujímalo nás preto, čo si komora od rozhodcovského súdu sľubuje a oslovili sme predsedu krajskej zložky SŽK v Prešove Cyrila Klobušovského.
"Predovšetkým urýchlenie riešenia sporov a odbremenenie občiansko-právneho súdu, pričom rozhodcovia budú odborníkmi v predmete sporu a delegovať ich bude predsedníctvo súdu. Ak by rozhodcovia nedospeli k verdiktu, teda záväznému rozhodnutiu pre účastníkov sporu, predložia ho na doriešenie riadnemu súdu, prípadne orgánom činným v trestnom konaní. V niektorých prípadoch sa môže stať podnetom pre exekučné konanie. Očakávame, že sa v procese činnosti súdu ozdraví podnikateľské prostredie," vysvetlil nám, pričom zdôraznil, že v súdnom senáte budú odborníci z radov živnostníkov s právnym vzdelaním a skúsenosťami s rozhodcovským konaním.
Na našu otázku, či komora disponuje takýmto odborným potenciálom, bez zaváhania odpovedal kladne. Údajne v každom regióne Slovenska. Opýtali sme sa tiež, či verdikt rozhodcovského súdu bude právoplatný.
"Bude. Zriadenie súdu nám totiž ukladá zákon o Slovenskej živnostenskej komore."
Kreovanie súdu, rokovací a organizačný poriadok, či štatút, by sa mali vyšpecifikovať na zhromaždení delegátov SŽK 12. decembra 2002. V tej súvislosti sme sa opýtali na predbežný termín, kedy by mal rozhodcovský súd reálne fungovať. Podľa slov C. Klobušovského, nebude to hneď v začiatku roku 2003, ale zrejme od júna až júla.
Zaujímalo nás tiež, ako zabezpečia financovanie tejto inštitúcie, respektíve či očakávajú podporu zo štátneho rozpočtu.
"Konanie na rozhodcovskom súde bude podmienené taxatívnymi poplatkami pre navrhovateľa podľa druhu sporu, prípadne výšky pohľadávky a z nich bude musieť senát v začiatkoch fungovať," povedal nám.
V súvislosti so štátnym rozpočtom, z ktorého, mimochodom, SŽK ešte nečerpala žiadne prostriedky, vysvetlil, že požiadavku na rok 2003 pre činnosť komory vo všeobecnosti predložili neskoro, preto sa do návrhu rozpočtu nedostala. Napokon možnosť spolufinancovania vyriešila až novela, ktorá vstúpila do platnosti v júli tohto roku. Do toho času komora fungovala len z členských príspevkov, grantov, sponzorských darov či vlastných príjmov.
Kompetencie spojené s vydávaním posudkov ku koncesovanej živnosti, prípadne so skúškami spôsobilosti pre začínajúcich podnikateľov a výdavky z nich vyplývajúce sa im podarilo ošetriť v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš