Zuzana Majerová, obsahuje 157 odkazov na literatúru súvisiacu s témou závislostí. Či už na odbornú knižnú i časopiseckú literatúru, alebo aj na beletriu.
Zostavovateľka publikácie bola prítomná aj na utorňajšej besede v knižnici, ktorá bola okrem prezentácie novej bibliografie venovaná téme drogových závislostí. Mgr. Alena Skalková (na obr.) z Krajskej pedagogicko-psychologickej poradne potvrdila, že zo slovenských miest je na tom, čo do počtu drogovo závislých, najhoršie Bratislava. "Okres Prešov je na tom podľa posledných prieskumov relatívne dobre. Horšie sú na tom okresy Poprad a Humenné." Zároveň však zdôraznila, že problém je širší a týka sa viacerých oblastí. "Teraz sme mali besedu na základnej škole. Robili sme jeden pokus, ku ktorému sme potrebovali cigaretu. Bez problémov nám ju ponúkli viaceré deviatačky," ilustrovala na príklade fakt, že veková hranica experimentovania s drogami (predovšetkým nikotínu a alkoholu) sa posúva na 12 rokov.
Stredoškolákov i pedagógov zaujímal práve alkohol, ktorý je legálnou drogou a tolerancia spoločnosti voči nemu je veľká. "Je to legálna, polotvrdá droga," skonštatovala A. Skalková, pričom upresnila, že polotvrdá znamená, že sa na nej dá dosiahnuť závislosť, ale nemusí. "Čím mladší organizmus, tým je väčšia pravdepodobnosť závislosti." Ako povedala, stretla sa už s viacerými prípadmi závislých na alkohole, ktorí sú mladší než 18 rokov. Mimochodom, podľa slovenských zákonov je predaj alkoholu nedospelým osobám zakázaný. Niektoré štáty majú hranicu predaja alkoholu stanovenú ešte vyššie, na 21 rokov. "Fyzický vývin človeka je ukončený v osemnástich, psychický v 21 rokoch," uviedla pedagogička a preventistka Skalková. Problematike prevencie drogových závislostí sa venuje päť rokov. Vo svojej profesii využíva aj peer programy, teda programy rovesníckych skupín. V prevencii majú ten účel, že sa počas roka akoby vyškolia dobrovoľníci, ktorí sa potom prihovárajú svojim rovesníkom ich vlastným jazykom. Podľa skúseností pedagógov, ktoré odzneli v diskusii, najväčší problém je v tom, že tieto programy sú založené na princípe dobrovoľnosti a je ťažké motivovať žiakov, aby sa ich zúčastňovali.
Na otázku, či je dobré v rámci prevencie využívať prednášky vyliečeného narkomana, A. Skalková odpovedala, že je to dvojsečná zbraň, lebo jeho rozprávanie nemusí naplniť pôvodný zámer.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš