jeden z kandidátov na primátora neobchádza túto tému a v programe ponúka riešenia.
Nečudo, že práve šport sa stal hlavnou témou volieb. Najpopulárnejší šport, futbal, sa v prešovskom podaní potáca v druhej lige. V druhej najvyššej súťaži je z kolektívnych športov aj ľadový hokej, ako i niekdajšie štvornásobné majsterky Československa - hádzanárky. V najvyššej lige sa ešte držia volejbalisti a malé ženské tímy vo futbale a v hokeji, v nižších súťažiach zápolia volejbalistky, basketbalové družstvá mužov i žien, solivarskí kolkári... Dosť málo na tretie najväčšie mesto Slovenska. Svetlou výnimkou sú hádzanári, ktorým pred tromi rokmi údajne hrozil zánik. Pre ilustráciu, na pôde zastupiteľstva vtedy vystupoval Jozef Jusko, ako člen výkonného výboru HK Tatran ´97 a jeho bývalý predseda. Žiadal (neúspešne) od mesta dvestotisíc korún na energie a tvrdil, že "situácia je veľmi kritická" a hádzanej hrozí zánik. Dnes tento klub, pod vedením nového súkromného majiteľa, hrá česko-slovenskú najvyššiu súťaž HIL a je osemfinalistom Pohára víťazov pohárov. Na rozdiel od hádzanej, ktorá má v metropole Šariša vyše päťdesiatročnú tradíciu, viac než dvojnásobne starší šport - futbal, je na kolenách a hrozí mu dokonca pád do tretej ligy.
Športovú agendu si pred voľbami osvojili aj politici. Ako prvý vyšiel s heslom "Postavme šport na nohy" Štefan Kužma (SDKÚ, ANO, DS, Smer). Na predvolebnej tlačovke dostal terajší primátor a kandidát za KDH Juraj Kopčák v tejto súvislosti otázku, či teda bol on brzdou viceprimátora Kužmu.
"Zo zasadnutí všetkých orgánov mesta existujú zvukové záznamy a zápisnice. Ak sa nájde niekto, kto v nich nájde nejaký návrh bojujúci za šport zo strany pána Kužmu, tak bude majstrom sveta. Jednoducho neexistuje. Teda nemožno hovoriť o tom, že som bol jeho brzdou."
Na margo financovania športu, primátor uviedol: "Treba si položiť otázku, z ktorého vrecka? Na úkor čoho? Niekto musí povedať, že nebudeme napríklad svietiť, dopravovať, vyvážať smeti, aby sme mohli dať do športu."
Podľa jeho slov musí vyjsť iniciatíva z klubov, ktoré musia prísť s konkrétnymi projektami, ktoré potom mesto môže podporiť. "Ak chce niekto niečo revitalizovať, musí najprv povedať ako."
V opačnom prípade by podľa jeho slov išli peniaze do "čiernej diery".
Juraj Kopčák mal stretnutia s podnikateľmi na tému záchrany športu a v rozhovore o svojom volebnom programe k tejto téme uviedol: "Šport mám rád a považujem ho za fenomén, ktorý musí byť v pozornosti každého zodpovedného politika. Jeho podpora ale musí zodpovedať miere akceptovateľnosti aj u tej časti komunity, ktorá mu neholduje. Jednoducho povedané, môže byť len taká, že nevyvolá protesty druhej strany a nespôsobí ujmu v tých oblastiach života komunity, ktoré sú objektívne prioritné. Nepôjde teda na úkor toho, čo garantuje primeraný životný štandard."
Kandidát Štefan Kužma sa voči tvrdeniam svojho nadriadeného ohradzuje.
"Návrhy boli. Keďže pracujem vo vedení mesta, návrhy som predkladal priamo primátorovi. Nielen ja, ale aj zástupca primátora Laca. Aj on dával návrhy a niekoľkokrát sme boli za pánom Kopčákom spolu. Nepochodili sme."
Čo ponúka v športovej oblasti Š. Kužma?
"Program Postavme šport na nohy sa dotýka v prvom rade dvoch rovnocenných oblastí. Prvou je podpora vrcholového športu, kde sa mesto musí angažovať, podobne ako sa angažujú iné mestá, napríklad vytvorením Mestského športového klubu. Druhou sú športoviská na sídliskách."
Ako uviedol, mal stretnutia s predstaviteľmi klubov vrcholového športu i menších športov a dohodli spoločné postupy. V súvislosti so športoviskami kladie dôraz na sprevádzkovanie bazénov na školách.
"Konzultoval som túto záležitosť s riaditeľmi škôl i zástupcami štátnej správy, ktorí doteraz riadili školy," povedal Š. Kužma a zdôraznil, že existuje možnosť sprístupniť bazény a areály žiakom i verejnosti. K ihriskám povedal, že sa dajú vytvárať takou formou, že mesto prispeje materiálom, samotní športovci prácou.
"Je o to záujem. Ľudia majú dobré nápady, len ich treba počúvať."
Šport býva v Prešove tradičnou agendou SDĽ. Aj pred štyrmi rokmi sa vtedajší šéfovia športových klubov podpísali pod petíciu podporujúcu kandidáta SDĽ Viliama Sopka. Paradoxné bolo, že bol medzi nimi aj vtedajší prezident futbalového Tatrana Vladislav Sabol kandidujúci na poslanca za HZDS, pričom toto hnutie malo vlastného primátorského kandidáta Emila Blichu.
S čím teda v oblasti športu prichádza kandidát SDĽ (v koalícii s HZDS, SDA, HZD, SNS a RDH-V) Milan Benč?
"Dve veci sú pomerne rýchlo riešiteľné, povedzme v rozpätí budúceho roku," uviedol kandidát ľavičiarov a konkretizoval, že prvou je efektívnejšie využitie mestského fondu športu, z ktorého v súčasnosti "ide z dvoch miliónov na šport asi sedemstotisíc".
Druhá záležitosť je podľa Benčových slov úhrada energií v športových objektoch vo vlastníctve mesta. "Môžeme na seba prevziať platby merateľných hodnôt."
Vážnejšou vecou je "zvýšiť kredit orgánov, ktoré fungujú v týchto kluboch". Milan Benč chce riešiť túto otázku prísnejšou kontrolou tokov peňazí, ale aj vyriešením otázky zamestnávania hráčov rôznymi subjektami.
Šport je spomínaný aj vo volebnom programe nezávislého kandidáta Ľudovíta Malagu, a to ako tretí bod z desiatich. Ďalší nezávislý kandidát, Ivan Benko, tiež chce "vrátiť šport tam, kam má byť a nech ho robia tí, ktorí ho robiť vedia".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš