zahraničnej politiky Spojených štátov v súčasnom svete a vzťahu USA k Európskej únii. Ako uviedol, o tejto téme hovoril "na objednávku študentov".
Minister Kukan, ktorý sa nedávno vrátil z pražského summitu, na ktorom SR dostala pozvánku do NATO, sa po prednáške stretol vo volebnom centre Štefana Kužmu s novinármi. "V týchto dňoch je a bude mnoho udalostí, ktorí sú v živote Slovenska veľmi dôležité," uviedol minister k summitu NATO, no zároveň zdôraznil, že Slovensko čakajú posledné dva týždne aj v rokovaniach s Európskou úniou o otázkach financií a poľnohospodárstva. "Je reálne, že sa podarí predsa len navýšiť prostriedky z fondov EÚ," podotkol k tejto téma a zdôraznil, že v SR "máme problém aj s tým, že často nedávame projekty".
Zaujímalo nás, či pozvánkou do NATO sa nezmenil postoj Veľkej Británie k vízovej povinnosti. "Oni už o tom uvažujú veľmi dlho... No Spojené kráľovstvo nám viac-menej pred polrokom povedalo, že zrejme nám víza zrušia, až keď sa staneme členmi Európskej únie," uviedol E. Kukan s tým, že k vstupu Slovenska do EÚ i NATO s najväčšou pravdepodobnosťou dôjde súbežne v máji 2004. "Samozrejme, sa s tým neuspokojujeme, lebo je známe, že potom nám už budú musieť zrušiť víza a my hovoríme už dnes, pri každom rokovaní, že sme štandardnou demokraciou." Ako dodal, problémom je, že byrokracia Jej veličenstva je pomalá.
Šéf slovenskej diplomacie sa vyjadril aj k otázke, či zo vstupu do Severoatlantickej aliancie môže profitovať i tunajší zbrojársky priemysel.
"Môže. Keď budeme členmi aliancie, určite budeme vedieť ponúknuť tie kapacity, ktoré na Slovensku máme," skonštatoval minister a ako príklad spomenul odmínovacie stroje Boženy. "Zbrojársky priemysel mal u nás dlhoročnú tradíciu. Vstupom do NATO bude mať reálne šance presadiť sa, možno nie pri výrobe celkových výrobkov, ale pri dodávaní jednotlivých komponentov a kooperácii s ďalšími výrobcami."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš