Prostredníctom nich by sa v jednom meste alebo obci sústreďoval výkon prenesenej kompetencie, na ktorú si obce jednotlivo nemôžu z finančného nedostatku dovoliť zamestnať pracovníka. Od prvého januára totiž prechádza do kompetencie samosprávy aj výkon právomoci stavebného úradu.
"Lenže v obci kompetentného a kvalifikovaného človeka, ktorý by to zvládol, nemáme," uviedol na margo vyvstávajúceho problému starosta Rudnian Miroslav Blišťan. Jeho slová potvrdili aj starostovia z ďalších obcí. Podľa nich nebudú obce okrem dostatočne kvalifikačne vybavených ľudí disponovať ani potrebnými finančnými prostriedkami na zaplatenie odborníkov.
Najlepším riešením, na akom sa prítomní zhodli, by bolo vytvorenie spoločných úradovní, o ktorých sa hovorí už od začiatočnej fázy prechodu kompetencií zo štátnej správy na samosprávu. Preto vyzvali primátora Spišskej Novej Vsi Karola Mitríka a levočského primátora Petra Pekarčíka, aby sa dohodli, že agenda a s ňou súvisiaci výkon stavebného zákona zostane aj naďalej v okresných mestách.
"Chcela by som poznať, čo od nás očakáva levočský primátor. Aký objem peňazí by od nás potreboval v prípade, žeby v Levoči zostal výkon stavebného zákona a agenda týkajúca sa aj našej obce?" znela otázka starostky Draviec Eleny Bašistovej. Na to jej však Peter Pekarčík odpovedať nevedel.
Neschopnosť dopredu stanoviť podiel financovania výkonu stavebného zákona potvrdil aj Karol Mitrík. "Kým nie sú jasné pravidlá hry, nevieme, čo môžeme ponúknuť," povedal na margo nejasností okolo doterajších nákladov na výkon stavebného zákona primátor Spišskej Novej Vsi.
Tému prítomní uzavreli s prosbou, adresovanou K. Mitríkovi, aby sa do dvoch týždňov stretli a prediskutovali, ktoré obce sa budú spolupodieľať na financovaní jednej spoločnej úradovne v metropole Spiša. Tá sa dočkala kladnej odozvy.
Autor: afo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš