korporácie vyrábať dva milióny kusov práčok ročne. Ak sa mu to podarí, bude to najväčší závod spoločnosti Whirlpool v Európe.
"Vyrábať v našom závode špičkové produkty pre celú Európu je súčasťou globálnej stratégie našej spoločnosti," tvrdí riaditeľ popradského závodu spoločnosti Whirlpool Errico Biondi. Podľa neho by dosiahnutie tejto vízie nemalo byť technicky nemožné. Prvý milión práčok vyrobil jeho závod už v roku 2002 a na budúci rok by to už malo byť 1,5 milióna kusov.
Popradský závod však na skúšku odolnosti ešte len čaká. Pod jeho strechu sa chystá výroba, ktorú sa do Popradu rozhodol stiahnuť materský koncern z francúzskeho Amien a poľskej Wroclawi. "Z Francúzska sťahujeme výrobu práčok najvyššieho kvalitatívneho štandardu. V budúcom roku ich už máme vyrobiť 300-tisíc," tvrdí Biondi o produkcii presunutej z Francúzska. Do Popradu sa však sťahujú aj práčky značky Polar. Tých by mali už v budúcom roku vyrábať zhruba 100 až 150-tisíc.
Masové rozšírenie výroby si, samozrejme, vyžaduje aj rozšírenie výrobných kapacít. Snom spoločnosti je vybudovať v blízkosti popradskej fabriky vlastný Whirlpool-park, ktorý by mal byť "partnerom" projektu Priemyselného parku Poprad-Matejovce. "V tesnej blízkosti fabriky vyrastú haly súčasných a budúcich dodávateľov plastov, kabeláži, závaží a podobne. Isto rátame so súčasnými dodávateľmi akými sú Tatramat, Scametatra, Pasell, AŽD-W, ku ktorým pribudne Sogit, Cima a Prima. Najväčšou z nich by mal byť práve posledne menovaná. Spomínaní dodávatelia, by mali v novembri budúceho roka zamestnávať spolu sedemsto ľudí, pričom v našom závode by už v tom čase malo pracovať osemsto pracovníkov. V tomto regióne teda zamestnáme poldruha tisícky ľudí, ku ktorým pribudne ďalšia tisícka v rámci Slovenska," dozvedeli sme sa zaujímavú informáciu.
Biondi však jedným dychom dodáva, že Whirlpool má s realizáciou smelých plánov na popradskej pôde značne zlé skúsenosti. Po tom, čo ich posledný veľký investičný zámer vyše roka hatil vlastník kúska zeme, je už Biondi a manažment americkej spoločnosti skeptický. "Byrokratické problémy nás nesmú zastaviť. V prípade, že narazíme na problém týkajúci sa napríklad zmeny územného plánu, nebudeme a nesmieme čakať. Buď sa náš projekt rozbehne v roku 2003, alebo do Popradu nepríde nič," tvrdí absolútne nekompromisne Errico Biondi.
Ako dodal, v tej súvislosti sa už stretol s predstaviteľmi popradskej územnej samosprávy a štátnej správy. V najbližšom čase sa však plánuje stretnúť a o príprave projektu informovať aj premiéra Mikuláša Dzurindu a veľvyslanca Spojených štátov amerických na Slovensku, Ronalda Weisera.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš