či kultúrny program. V priestoroch prešovského Praku kultúry a oddychu sa totiž uskutočnilo každoročné oceňovanie darcov bronzovými, striebornými, zlatými a diamantovými plaketami MUDr. Jána Janského. Ako pre náš denník uviedol riaditeľ Územného spolku Slovenského červeného kríža (ÚzS SČK) pre okresy Prešov a Sabinov Ján Chromý, tento rok odovzdali 254 plakiet. Zlatú plaketu odovzdali 32 darcom, striebornú prevzalo 92 z nich a napokon bronzovú získalo 127 darcov.
Zaujímali nás tie najvyššie ocenenia, teda diamantové. Medzi ich držiteľmi Jánom Spišákom a Antonom Polákom, teda mužmi, ktorí majú za sebou už 80 odberov krvi, bola aj Helena Merčáková z Prešova. "Krv som začala darovať ešte ako 18-ročná študentka a mám za sebou 60 odberov, čo je podmienkou pre ženy. Na transfuziologické oddelenie chodím pravidelne, ale myslím si, že keby každý občan aspoň raz daroval krv, bol by jej dostatok, či už pre matky po pôrodoch, alebo pre zranených po nečakaných autonehodách," povedala nám a skromne dodala, že jej nejde o prvenstvo, ale o pomoc ľuďom v krízových situáciách. Krv sa totiž nedá vyrobiť. Prezradila tiež, že jej manžel František je držiteľom zlatej plakety a s darovaním začal ako vojak základnej služby. O tom, že sa v tejto dobrovoľnej aktivite navzájom podporujú svedčí aj fakt, že motivovali aj svojho 22-ročného syna a aj on sa stal viacnásobným darcom.
Na otázku, koľko darcov tento rok navštívilo Hematologicko- transfuziologické oddelenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou J.A. Reimana v Prešove, Ján Chromý odpovedal, že k 20. novembru išlo o 6 554 ľudí. Podľa jeho slov do konca roku by ich mohlo byť okolo 7 tisíc a medzi nimi je vďaka osvete aj veľa prvodarcov.
Keď sme sa opýtali na plány ÚzS SČK do budúcnosti, reagoval. "Mimo osvetovej a metodickej činnosti už niekoľko rokov rozvíjame aktivity aj v sociálnej oblasti. Dobré skúsenosti máme s vývarovňou pre dôchodcov a sociálne odkázaných občanov, kde denne podávame jedlo pre 130 občanov. Pred poldruha rokom sme zriadili agentúru domácej opatrovateľskej starostlivosti a v súčasnosti sa staráme o 81 klientov v domácnostiach. Na budúci rok plánujeme zriadiť agentúru domácej ošetrovateľskej starostlivosti s vyškoleným personálom na zdravotné úkony." Nezabúdajú ani na deti a v súčasnosti pracujú na aplikácii projektu Evička a deti. K spolupráci prizvali vedenie Materskej školy na ulici Antona Prídavku v Prešove, kde sa budú vyškolení stredoškoláci stretávať so škôlkármi a vysvetľovať im základy sociálnej a zdravotnej výchovy. Ide o to, aby dokázali podchytiť deti od predškolského veku až do dospelosti a podľa riaditeľa ÚzS SČK projekt nesporne prinesie pozitívne výsledky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš