jedno z najzávažnejších ochorení, ktoré sa prenáša hlavne sexuálnym stykom. Odborníci ho zvyknú nazývať aj tichým vrahom.
Ako sa pre naše noviny vyjadrila vedúca odboru epidemiológie zo Štátneho zdravotného ústavu v Spišskej Novej Vsi MUDr. Gabriela Ritterová, oficiálne, v rámci bystrianskej osady, kde žije 1 700 obyvateľov, vedia iba o tomto jednom prípade. Z tohto dôvodu sa v žiadnom prípade nedá hovoriť o epidémii. "Hepatitída typu B nie je žiadnou raritou. Ide o relatívne časté a bežné ochorenie. Prípad z Bystrian je výnimočný tým, že choré je práve maloleté dievča," upresnila G. Ritterová.
Chorá Rómka - deviatačka zo Základnej školy v Bystranoch je v týchto dňoch už hospitalizovaná v košickej nemocnici. "Minulý týždeň sme kvôli žltačke mali v škole zvláštny režim. Zdravotníci sa totiž najprv domnievali, že ide o hepatitídu typu A. Nevyučovali sme telesnú výchovu. Žiaci sa nesmeli počas veľkej prestávky zdržiavať na chodbe," popísala ako sa situácia spojená s infekčným ochorením prejavila na školskej pôde zástupkyňa riaditeľa bystrianskej základnej školy Mgr. Júlia Čurillová.
Na Slovensku sa od roku 2 000 očkujú proti hepatitíde typu B povinne všetky deti. Na rómske deti sa táto povinnosť dokonca vzťahuje od roku 1989. Inkubačná doba je pomerne dlhá, a to 40 až 180 dní. Nakazený človek má podobné príznaky ako pri chrípke, pridružujú sa však tlaky v podbruší a typické žltasté sfarbenie kože. Ochorenie sa prenáša už spomínaným pohlavný stykom a krvou. Rizikovým faktorom ale je, že na nákazu stačí povestná kvapka krvi. "Nakaziť sa napríklad môže muž, ktorý po chorom použije holiaci strojček," uviedla ako príklad G. Ritterová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš