priniesť do rozpočtu mesta pod Šarišským hradom. V priebehu končiaceho sa roku bolo dielo do prevádzky spustené niekoľkokrát. Po prvom pokuse v apríli sa pretrhol násyp hrádze prívodného derivačného kanála. Škody po záplave sú na poliach pod hradom viditeľné dodnes.
"Nič sa nám tu neurodilo, zemiaky na zimu sme museli kúpiť," dozvedeli sme sa od Veľkošarišanky Anny Strakovej v piatok popoludní. Keď Torysu do náhonu vpustili druhýkrát, prúd vody strhol stenu odpadového kanála a poškodil mostík už po dvoch hodinách. Investor spolu s mestom, ktoré do stavby vstúpilo poskytnutím nehnuteľnosti musel projekt znovu prehodnotiť. Voda sa však v odpadovom kanály zachovala rovnako aj pri treťom pokuse. Práca na spustení elektrárne priniesla aj ďalšie "ovocie". Robotníci pri práci na oprave kanála preťali telekomunikačný kábel. Od októbra vyrába mlynský náhon vo Veľkom Šariši elektrinu. Primátor Róbert Oros sa z investície, ktorá zbavila obyvateľov mesta zapáchajúcej stoky, teší, ináč sa na situáciu dívajú obyvatelia Mlynskej ulice. "Blíži sa to ku ďalšej katastrofe, stavba nie je urobená dobe. Hrádza presiaka a všetko pod ňou je zatopené," oznámil nám v redakcii koncom týždňa Mikuláš Zahatňanský, ktorý sa prevádzkou elektrárne v dnešnom stave cíti bezprostredne ohrozený. Nie je sám.
"Nikdy som tu nemala mokro. Odkedy začali napúšťať ten kanál, mám vodu v pivnici, v kotolni, voda mi premáka všade, celý dom začína plesnivieť," posťažovala sa nám Anna Lukáčová nad hadicou, z ktorej prúdom striekala voda. "Takto to strieka každých šesť minút. Bojím sa, že mi zaplaví kotol, že keď namoknuté steny domu zmrznú, potom nám to tu v jari celé sadne. Nechcem nič, len nech nám dajú pokoj s tou vodou. Keď som sa sem nasťahovala pred dvadsiatimi piatimi rokmi, Martala išla a nič nemoklo." Lukáčovci prežili najväčší šok po aprílovom pretrhnutí hrádze. "Vtedy sme museli o tretej v noci vyskakovať z domu cez okno. Manžela mám už desať rokov na vozíčku." Lukáčovci sú priesakmi z mlynského náhonu evidentne postihnutí. Momentálne ich pred úplným zatopením chráni čerpadlo, ktoré presakujúcu vodu stačí odčerpávať z ich pivnice von. Keď o probléme informovali primátora, prisľúbil vyriešenie situácie. "Nerobia však nič. Bol ochotný prispieť nám na elektrinu, čo spotrebuje čerpadlo. Ja ale chcem aby sme tu už nemali vodu."
Primátor navrhol pani Lukáčovej dať si kotol vyššie. "Mne nejde o kotol. Nechcem aby nás to tu vytápalo." Keď ich zaplavilo prvýkrát, po pretrhnutí hrádze, zmierili sa so stavom. "Stane sa, vraveli sme si. Toto je ale odfláknutá robota."
Malá vodná elektráreň vo Veľkom Šariši si elektrinu potichučky vyrába. Jej prevádzka však ohrozuje tých, ktorým mala v prvom rade pomôcť. Priesakmi nie sú postihnutý len Lukáčovci. Pod vodou sú polia okolo derivačného kanála, niekoľko ďalších pivníc, o čom sme sa presvedčili u Anny Strakovej, aj veľká časť areálu starého mlyna. Tu voda, ktorá presiakla z kanála, tečie doslova prúdom. Primátor mesta si zo situácie nerobí ťažkú hlavu. "Priesaky majú aj v Gabčíkove, kde som sa bol pozrieť," tvrdí. Problém vytápaných spoluobčanov vníma chce riešiť, v piatok nám ešte nevedel povedať kedy. Mesto má v projekte menšinové zastúpenie (44 percent). Kedy a ako bude problém vyriešený zatiaľ primátor povedať nevedel. "Bude o tom musieť rozhodnúť pán Gaľa. Keď do toho niekto zainvestuje šesť miliónov korún a je v kope dlhov, musíte pozerať aj na neho. Zvlášť, keď z toho ešte nie je príjem."
Päťdesiatšesťpercentný podiel v projekte má poslanec Národnej rady SR Milan Gaľa. Z nášho konštatovania, že kanál Veľkošarišanov vytápa, bol v piatok zaskočený. "Ešte som o tom nepočul. Vy ste tam boli, videli ste to?" - pýtal sa neveriacky. Včera sme ho oslovili po rozhovore s primátorom. "Dohodli sme sa, že to začne v stredu riešiť. Má nejaké kontakty na Povodí Bodrogu a Hornádu, takže za tým pôjde."
Náklady na odkanalizovanie presiakajúceho násypu zatiaľ nie sú známe. "Bolo by dobre, keby mesto ako štyridsaťštyripercentný vlastník vedeli prevziať časť nákladov. Neviem, ako sa pán primátor dohodne." Dvojmiliónový úver, v ktorom za Milana Gaľu ručí Veľký Šariš po odobrení mestským zastupiteľstvom poputuje na plánovanú dostavbu a doladenie projektu. "Dotiahnuť treba vysprávky dopadového kanála, napojenie turbíny na vysokonapäťovú sieť a ďalšie drobnosti." Poslanec z Lipian si nemyslí, že by priesaky boli výsledkom zle urobenej roboty. "Kanál sme čistili po päťdesiatich rokoch, vyčistil sa do pôvodnej úrovne. Sme v situácii, kedy nijako inak než ako skúšobnou prevádzkou nevieme nájsť chyby, ktoré by sme postupne diagnostikovali a odstraňovali. Je to zatiaľ archeológia."
Majetková účasť poslanca v projekte elektrárne podľa neho nie je v rozpore so zákonom o konflikte záujmov. "Zatiaľ je to iba stavba a otázka nemalých investícií. Neprináša zisk," tvrdí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš