Korzár logo Korzár Spiš

Vyhodilo mesto Gelnica "do vzduchu" 14 milión korún?

Centrum Hnileckej doliny je typické vysokou mierou nezamestnanosti a celkovým zaostávajúcim ekonomickým rozvojom. Zlý stav cestných komunikácii a

následný nízky príliv podnikateľov do regióna sa samozrejme odráža aj na stave mestskej pokladne. Ďalším biľagom pre vedenie mesta je aj dedičstvo z predošlého volebného obdobia.

Obligácie, ktoré odsúhlasilo bývalé mestské plénum dodnes rezonuje v pamätiach Gelničanov. Splácanie vysokých úrokov zabrzdilo rozvoj mesta na niekoľko rokov. Za dotaz ale stojí, že terajší primátor Ing. Ondrej Žakarovský vtedy na mestskom úrade pracoval ako kontrolór.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V akom štádiu je súdny spor s vašim predchodcom ? Priblížte našim čitateľom kvôli čomu sa mesto súdi s bývalým primátorom?

SkryťVypnúť reklamu

"Okresný súd v Spišskej Novej Vsi vydal rozsudok v trestnej veci obžalovaného Jozefa Juhásza. Spomínaný rozsudok nie je však ešte právoplatný, pretože J. Juhász sa odvolal na Krajský súd v Košiciach.

Mesto sa súdi s bývalým primátorom J. Juhászom z dôvodu zneužitia právomoci verejného činiteľa, čím mal spôsobiť mestu Gelnica škodu vo výške viac ako 7 milión korún."

Za vášho predchodcu mesto podpísalo relatívne rizikové obligácie. Ako sa Gelnica s touto záležitosťou vysporiadala počas vášho primátorovania?

"Mestské zastupiteľstvo v Gelnici schválilo v roku 1996 emisiu mestských obligácii v hodnote 20 milión korún s úrokovou sadzbou 14, 4 percenta a so splatnosťou do júna 2001. Išlo o cieľovú splatenú sumu vo výške 34 milión korún.

SkryťVypnúť reklamu

Do volieb v roku 1998 mesto nesplnilo splátkový kalendár. Z plánovanej sumy 14 miliónov korún bolo totiž zaplatených iba 7, 5 milióna korún. Po opatreniach prijatých vo volebnom období 1998 2002 mesto splatilo ostávajúcich 26, 5 miliónov korún. Prejavilo sa to však v značnej miere v redukcii investičných akcií mesta. Na druhej strane splatenie úveru vytvára dobrú pozíciu na ďalší rozvoj mesta, napríklad i za racionálneho využitia potencionálneho budúceho úveru."

Pri schvaľovaní mestského rozpočtu na tento rok niektorí poslanci kritizovali vysoké položky potrebné na chod mestského úradu. Aký máte na to názor vy, ako primátor?

"Počas môjho funkčného obdobia boli v mestskom rozpočte schválené len nevyhnutné položky potrebné na zabezpečenie riadneho chodu mestského úradu. Znížiť spomínané položky v rozpočte na rok 2002 boli len v polohe priania niektorých poslancov. Tí to však nevedeli odôvodniť argumentmi. Následná úprava ukázala, že rozpočet vychádzal z reálnych potrieb a nebol nadsadený."

SkryťVypnúť reklamu

Na niektorých mestských zastupiteľstvách bola vaša stolička prázdna. Neodrazila sa táto neprítomnosť negatívne na vašej primátorskej práci?

"Vo volebnom období 1998 2002 sa poslanci spolu s vedením mesta stretli 29 krát na mestských zastupiteľstvách. Neprítomný som bol päťkrát, a to vždy z objektívnych dôvodov. Som presvedčený, že táto neúčasť sa negatívne neodrazila na mojej práci v priebehu môjho volebného obdobia. Ak som aj nebol prítomný na zasadnutiach mestských zastupiteľstiev, na ich príprave som sa v plnej miere podieľal."

Vaša neprítomnosť sa skloňuje aj v jednej z čitateľských otázok. Gelničan vo svojom liste totiž tvrdí, že sa pred ľuďmi zatajujete.

"Nemám vôbec pocit, že sa pred ľuďmi zatajujem. Prijímam občanov aj v nestránkové dni. Ak mali akýkoľvek problém prijal som ich aj doma po pracovnej dobe alebo v sobotu a nedeľu."

V porovnaní s ostatnými mestami sídlite v "popoluškovskej" budove. Nepociťovali ste to, napríklad pri oficiálnych návštevách, ako handikap?

"Je pravdou, že budova Mestského úradu v Gelnici nemôže svojou "vizážou" konkurovať poniektorým sídlam obdobných úradov. Prioritou vedenia mesta však bolo v prvom rade oddĺženie a následný rozvoj mesta, až potom by prišla na rad otázka ohľadom sídla mestského úradu."

Poľovnícky revír v Gelnici slúži cudzím poľovníkom. Nepokúšali ste sa v rámci svojej primátorskej pozície zmeniť spomínanú situáciu v prospech domácich?

"Mestské zastupiteľstvo v Gelnici 11. januára 1994 schválilo prenájom poľovného revíru Diana ll firme Sipox s.r.o. Bratislava podľa zmluvy uzavretej medzi firmou Sipox a mestom Gelnica zo dňa 29. 12. 1993. Zmluva je platná do konca roku 2003. Pri jej preskúmaní právni poradcovia mesta konštatovali, že je právne nenapadnuteľná."

Gelnica ako relatíne malé mesto disponuje amfiteátrom. Ten je však nefunkčný. Nie je to na škodu veci?

"Za posledné tri roky vystúpilo na amfiteátri viac ako štyridsať umeleckých telies. Napríklad Drišľak, I.M.T. Smile, Metalinda, Lojzo, No Name, Iné Kafe, Tublatanka.

V rámci kultúrnej produkcie účinkujú na amfiteátri aj folklórne súbory zo Slovenska aj zahraničia, ako aj žiaci škôl z nášho regiónu. Priestory amfiteátra využívajú aj spoločenské organizácie, politické strany a občianske združenia. Neodmysliteľnou súčasťou spoločenského života v Gelnici je tiež celoročné účinkovanie mestskej hudobnej skupiny Bumerang. Slovo nefunkčnosť nemá v tomto prípade opodstatnenie."

Ako je to však s premietaním filmov?

"Je to otázka peňazí. Mesto má síce vypracovanú štúdiu, čo všetko je treba urobiť aby Gelničania mohli amfiteáter navštíviť aj kvôli filmu. Investícia v tomto prípade predstavuje 1 milión korún. Potrebujeme napríklad nové oplotenie opravu schodov a iné.

Premietanie filmov je celkovo v dnešnej dobe ekonomicky nevýhodné. Pamätám si, pred štyrmi rokmi sme v sále mestského kultúrneho strediska premietali film Titanic v spolupráci s istou košickou firmou. Prišlo 60 ľudí. Vynásobte si to krát 40 korún toľko stálo vstupné. Podotýkam, košická firma si vtedy účtovala 10 tisíc korún."

Gelničanom do istej miery znepríjemňuje život aj ojedinelý jav, autobusové nástupištia v centre Gelnice. Pokúšalo sa mesto počas vášho primátorovania zmeniť tento stav?

"Podľa územného plánu mesta autobusová stanica by mala sídliť v bývalom areáli firmy Spištav. Kúpa tohto objektu by stála mesto približne štyri milióny korún. Na začiatku môjho primátorovania sme si určili prvoradý cieľ zbaviť sa záväzkov, ktoré mestu vyplynuli už so spomínaných obligácii. Na ostatné doslova neostali peniaze. Z tohto dôvodu sme oslovili SAD Spišská Nová Ves, aby sa tiež finančne podieľalo na kúpe spomínaného areálu. Ich odpoveď však bola v tomto prípade negatívna, a to z nedostatku finančných prostriedkov."

Určitý čas bola autobusová stanica umiestnená v Gelnici pri veľkej železničnej stanici. Za priestory, ktoré si prenajala SAD Spišská Nová Ves od firmy Essenex platilo mesto nájom vo výške 20 tisíc korún na rok. Nový majiteľ spomínaného areálu zvýšil cenu nájomného na 70 tisíc korún. SAD Spišská Nová Ves sa však odmietli podieľať na úhrade alikvotnej čiastky nájomného. Mesto nemohlo z ekonomických dôvodov pristúpiť na zmenené podmienky. V súčasnosti mesto rieši možnosť umiestnenia autobusovej stanici v areáli bývalého Supaka."

Čo urobilo mesto počas vášho primátorovania na zveľadenie niekdajšej pýchy Gelnice Turzova?

"Mesto vytvorilo pre podnikateľov v cestovnom ruchu podmienky na prezentáciu svojich projektov, pričom do konkrétnych rokovaní zaangažovalo aj štátnu správu. Budovy a časť pozemkov v spomínanej lokalite boli totiž aj jej majetkom. Od 1. júla toho roku zákon o prechod kompetencii delimitoval Turzov Vyššiemu územnému celku v Košiciach. Mesto absolvovalo viac rokovaní s predstaviteľmi VÚC, na základe ktorých sa vypracúva štúdia na efektívnejšie turistické využitie predmetnej lokality."

Prejdime k čitateľským otázkam. "Prečo nemá Gelnica káblovú televíziu?"

"Mesto rokovalo s viacerými firmami, ktoré ponúkali zavedenie káblovej televízie. Ponúkané podmienky realizácie však boli pre mesto veľmi nevýhodné."

Ďalší čitateľ sa pýta, čo ste urobili ako primátor preto, aby bol zakrytý zimný štadión.

"V súčasnosti je vypracovaný projekt na zastrešenie zimného štadióna. Realizácia by stála viac ako 40 miliónov korún. Projekt by mal byť napĺňaný etapovito, výlučne zo štátnych dotácii. V prvej etape v roku 1997 dostalo mesto zo Štátneho fondu telesnej kultúry SR dotáciu vo výške 5 milióna korún. Peniaze boli použité na rekonštrukciu ľadovej plochy a technologického zariadenia. Po roku 1998 stratil projekt svoju aktuálnosť, pretože štát zmenil dotačnú politiku. Pri našom ročnom rozpočte - 20 miliónov korún je zastrešenie zimného štadióna iba z prostriedkov mesta nereálne."

G. Vaškovič sa pýta, kedy bude sprístupnená veža na Baníckom múzeu v Gelnici?

"Sprístupnenie veže na múzeu súvisí s celkovým stavom i zameraním činnosti múzea. Je potrebné podotknúť, že budova patrí mestu. Múzeum ako inštitúcia však do 31. júna toho roku patrila štátu. Od 1. júla toho roku patrí pod košický vyšší územný celok.

V meste bola v minulosti vyhlásená verejná zbierka na opravu múzea. Za dva roky Gelničania prispeli celkovou sumou 70 tisíc korún. Za tieto peniaze mesto opravilo priestory nádvoria múzea, v ktorých sa usporadúvajú rôzne kultúrne podujatia. Okrem toho, mesto v spolupráci so sponzormi realizovalo inštalovanie zvonkohry na veži múzea.

Na opravu strechy a fasády múzea žiadalo mesto každý rok finančné prostriedky z fondu Pro Slovakia. Zatiaľ bohužiaľ neúspešne. Po jednaniach s predstaviteľmi košického vyššieho územného celku je však predpoklad, že veža na Baníckom múzeu v Gelnici bude k dispozícii v roku 2003."

Gelničan, ktorý býva v mestskej časti Légy osemnásť rokov sa pýta, kedy tam bude rozhlas a cesta.

"Zrejme ide o opravu už existujúcej cesty a mestského rozhlasu. Priznávam, spomínaný stav je potrebné vylepšiť. Je to reálne zakomponovať do mestského rozpočtu na rok 2003."

Obyvateľ Gelnice sa vo svojom liste, ktorý adresoval našej redakcii sťažoval na vandalizmus, kriminalitu a časté rušenie nočného pokoja v meste. Aká je v tomto prípade spolupráca mesta s políciou?

"Mestská polícia v Gelnici má iba päť členov. Služby im mesto stanovilo najmä na piatok a sobotu - aj v noci keďže sa v týchto dňoch konajú diskotéky. Niektoré zábavné podniky sú vtedy otvorené aj do 02 hodiny, mestská polícia preto spolupracuje aj s Obvodným oddelením PZ v Gelnici. Týka sa to hlavne spoločných hliadok.

V záujme dodržania nočného kľudu a poriadku v meste sú cez predmetné komisie zvolávané spoločné stretnutia - vedenie mesta, poslanci, mestská polícia a majitelia reštauračných zariadení kde sa prijímajú konkrétne opatrenia. Tie sa následne priebežne vyhodnocujú."

V týchto komunálnych voľbách sa neuchádzate o post primátora. Prečo ste sa tak rozhodli a aké bude vaše ďalšie profesijné smerovanie?

"Neberiem post primátora ako zamestnanie na dobu neurčitú."

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 178
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 913
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 787
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 481
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 863
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 561
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 191
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 766
  1. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  2. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  3. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  5. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  6. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  7. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  8. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 096
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 600
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 45 853
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 228
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 062
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 209
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 13 282
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 609
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  2. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  3. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  5. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  6. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  7. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  8. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 096
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 600
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 45 853
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 228
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 062
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 209
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 13 282
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 609
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu