filozofickej fakulte nepedagogický smer anglistika - rusistika a predpokladala, že sa bude živiť ako tlmočníčka a prekladateľka. "V roku 1996 prišiel do Prešova David Sip z NDI (Národný demokratický inštitút). Hľadali asistentku a jedno z hlavných kritérií bola dobrá znalosť anglického jazyka," opisuje Katarína Minárová kroky, ktoré ju viedli k mimovládnym organizáciám. "Začali sme dávať dokopy neziskovky, ktoré tu pôsobili, a spájali ich do koalície. O dva roky prišla ponuka z Komunitnej nadácie Prešov."
Na práci v nadácii sa jej páči, že je dynamická. Stretáva sa s rôznymi ľuďmi, napríklad s diplomatmi, pričuchne v nej aj k marketingu či manažmentu. "Páči sa mi aj to, že miestne peniaze ostávajú tu v meste a ľudia ich môžu využívať na rôzne užitočné aktivity." Angličtinu intenzívne využíva dodnes. K prekladaniu umeleckej literatúry, o čom napísala aj diplomovú prácu, sa však zrejme tak skoro nedostane.
Katarína Minárová je rodená Prešovčanka. Stále žije v metropole Šariša, kde chodila na základnú školu, "horné" gymnázium i vysokú. Má dve sestry, staršiu elektrotechničku Zuzanu, momentálne na materskej, a mladšiu Máriu, ktorá po vyštudovaní medicíny pracuje v nemocnici v Přerove. Ako sa znášali a znášajú sestry Minárové? "Teraz je to už oveľa lepšie. Kedysi sme sa škriepili stále, rodičia to museli mať s nami ťažké. Keďže sme boli tri, často vznikali pakty, dve proti jednej a podobne. V súčasnosti je náš vzťah úplne v pohode, je výborná vec mať súrodencov."
Katarína Minárová sa teší na Vianoce, keď sa všetky "zlezú" doma. A propos, Tri sestry. Má rada, sťaby vyštudovaná rusistka, Čechova? "Skôr Dostojevského. A Gogoľa. Čechov je ale génius, čo sa týka poviedok." Inak číta Katarína Minárová predovšetkým anglicky písanú literatúru. Má k nej prístup, keďže nadácia sa pravidelne podieľa na knižnom dare pre prešovskú knižnicu, doteraz darovala cez sedemsto titulov. Má rada romány Josepha Hellera Hlava XXII a Boh vie, najobľúbenejšou autorkou je Američanka čínskeho pôvodu Amy Tan. "Vo svojich knihách opisuje prelínanie sa amerického spôsobu života s tradičnou čínskou kultúrou. Chcela by som jej knihy raz preložiť do slovenčiny."
Čo sa týka hudby, tak na K. Minárovú určite nezapôsobíte strednoprúdovým popom. Radšej má grunge a seattlovskú scénu, teda kapely ako Pearl Jam, Alice In Chains či Nirvana. "Moja minulosť je heavy metal." Slovenskú scénu príliš nesleduje, má však rada Nocadeň, "aj preto, že v nej hrá môj kamarát Boris". Z filmov riaditeľku KNP naposledy zaujala Čistá duša.
V blízkej budúcnosti sa Katarína Minárová chystá pracovne od Mexika, na stretnutie medzinárodnej siete komunitných nadácií. Pracovne absolvovala aj päť misií na voľbách v Bosne a dvakrát v Kosove. Aká je ale jej vysnívaná dovolenka? "Nový Zéland," odvetila jednoznačne. Možno sa jej to i podarí, keďže jej sesternica z Kanady má novozélandského snúbenca a chystajú sa sťahovať...
Na poslednej dovolenke bola Katarína Minárová pred tromi rokmi. V Nemecku. Odtiaľ si priviezla aj vytetovaného motýľa na ruke. Ako vraví, jedno tetovanie jej stačí, na ďalšie sa nechystá. Inak, v móde kráča skôr s odstupom, "vyhýbam sa hypermoderným veciam, ktoré o tri týždne vyjdú z módy a človek v nich potom vyzerá čudne". Na riaditeľku KNP ešte prezradíme, že je vegetariánka. Nie stopercentná, lebo čas od času si dá ryby a tak dvakrát do roka kurča. "Radšej zjem párky, než by som mala umrieť od hladu. Zatiaľ sa mi to ale nestalo."
Vek sa neprezrádza. No prezradíme, že v prípade Kataríny Minárovej sa nezadržateľne blíži k tretej číslovke na začiatku... A stále je slobodná a bezdetná. "Princ na bielom koni ešte neprišiel," usmiala sa. "Keď sa na to pozriem z objektívneho hľadiska, priveľa času trávim prácou. Avšak nevylučujem, že tieto priority raz zmením. Pravdou je aj to, že ako človek starne, tým sa mu zvyšujú nároky..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš