medzi súčasným primátorom a kandidátom na primátora Borisom Hanuščakom a viceprimátorom a kandidátom na primátora Pavlom Tarcalom.
Borisa Hanuščaka podporuje široká koalícia politických strán. Je absolútne najširšou v rámci Slovenska, stojí za ním desať strán - je to materská SDĽ, ďalej ANO, HZDS, Smer, KSS, SNS, PSNS, SDA, HZD a ĽB. Pavol Tarcala je kandidátom KDH, ktorého je členom a ešte SDKÚ a DS. V Bardejove sa o funkciu primátora uchádza ešte nezávislý kandidát Metod Kaľavský. Meno Kaľavský je v Bardejove známe v súvislosti s matičnými aktivitami, azda aj preto sa v zákulisí šušká, že je čiernym koňom, vraj kandiduje preto, aby odčerpával hlasy. Zainteresovaní však aj napriek tomu tvrdia, že šance Hanuščaka a Tarcalu sú vyrovnané.
Azda i preto sa hlavným trecím bodom medzi spomínanými kandidátmi stala reanimácia historického Radničného námestia. Boris Hanuščak sa totiž s dokončenou prvou etapou reanimácie chystá najviac osloviť voličov. Na strane druhej však treba povedať, že v súvislosti s reanimáciou už dlhšie odoláva rôznym atakom. Na poslednom zasadnutí bardejovského parlamentu túto tému otvoril pravicový poslanec Vincent Bujňák, ktorý kritizoval spôsob, akým sa kladú kamenné kocky na chodníky. "Vzniká prvá plávajúca podlaha na historickom námestí," poznamenal. Aj v občasníku KDH, SDKÚ a DS, ktorý v týchto dňoch dostali Bardejovčania do schránok je článok pod titulom Chceme reanimáciu, ale takto? s podtitulom Neberte nám históriu. Istý kamenár z firmy Hampel v ňom tvrdí, že urobiť nie zvlnený, ale rovný terén z kameňov nie je ťažké. "Nevedia to robiť. Jednoducho neubili kamene." Realizátor stavby Kameňopriemysel - Spiš, akciová spoločnosť, Spišské Podhradie prostredníctvom generálneho riaditeľa Jána Muchu protestuje: "Hľadať chybičky v uložení dlažby prislúcha odborníkom." Dodáva, že ak takí v Bardejove sú, radi ich zamestnajú, nakoľko je veľký problém zabezpečiť v tomto regióne kamenárov na pokládku dlažieb takéhoto charakteru. "Prepadávajúce kocky naša akciová spoločnosť na vlastné náklady upraví aj za cenu zvýšených nákladov."
Nielen nerovnosť chodníkov, ale aj nové svietidlá sú tŕňom v oku. "Koncepciu osvetlenia je treba zosúladiť s koncepciou celkového prístupu k reanimácii, " tvrdí architektka Jarmila Lalková, ktorá ináč bola garantkou nominačnej dokumentácie pre zápis Bardejova do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Podľa Lalkovej sa svetlom dá čarovať, "vnášať atmosféru pokoja, ale i disharmónie. Preto znova pozor. Nedajme si Bardejov pokaziť."
Architektka Lalková v súvislosti s reanimáciou už raz Borisa Hanuščaka oslovila. Za občianske združenie ICOMOS - Slovensko, ako predsedníčka sekcie historické mestá a dediny, poslala primátorovi otvorený list. Zaujímavým je fakt, že tento otvorený list sa do zastupiteľstva dostal teraz v novembri, pritom primátor ho dostal v auguste. Lalková v otvorenom liste, o ktorý sa bardejovskí poslanci zaujímali len toľko, že ho zobrali na vedomie, tvrdí, že vzájomné nepochopenie medzi projektantmi a metodikmi pamiatkového orgánu vyústilo k vydaniu stavebného povolenia s pripomienkami. "Pričom nejde o čiastočné pripomienky, ale o zásadne zlý koncepčný prístup." Primátor na toto lakonicky odpovedá, s listom ktorý pripravil, sa poslanci na zastupiteľstve mali možnosť tiež oboznámiť. Ostal však bez pripomienok. Hanuščak v ňom konštatuje, že mesto v plnom rozsahu konalo v zmysle zákona. Už cez architektonickú súťaž "určili sa druhy materiálov, dispozičné riešenie, rozsah zelene, vozidlové komunikácie, pešie chodníky, druh osvetlenia. V plnom rozsahu mesto akceptovalo podmienky s tým, že nie je v jeho kompetencii posudzovať, či tieto spĺňajú kritéria svetového kultúrneho dedičstva." V tejto súvislosti poznamenávame, že len nedávno Boris Hanuščak pre naše noviny povedal, že nechce byť tým primátorom, ktorý spotvorí históriu. Zároveň si však Hanuščak kladie otázku, že o koľko peňazí z potrebných 50 miliónov na prvú etapu reanimácie sa postaral viceprimátor Tarcala?
S prvou časťou reanimácie mestskej pamiatkovej rezervácie v Bardejove sa v týchto dňoch finišuje. Primátor Hanuščak sa nechal počuť, že chceli by hotovo zahlásiť 6. decembra a dať Bardejovčanom mikulášsky darček. "Je to v záujme občanov mesta, aby mohli chodiť po upravených priestranstvách a by bola možná na nich zimná údržba, nie je to predvolebná kampaň," komentuje intenzitu prác na Radničnom námestí riaditeľ Kameňopriemyslu Spiš Ján Mucha. Poslanec mestského zastupiteľstva za SDĽ Miroslav Bejda zase nechápavo krúti hlavou: "Nerozumiem tomu. Stavba ešte nie je ukončená, tobôž nie odovzdaná a skolaudovaná, a už sa predpovedá neúspešný koniec a tiež sa vie presne odhadnúť, ako ohyzdne to bude vyzerať, vlastne už vyzerá..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš