v týchto dňoch vo Vranovskom okrese. Jedna zo žien je tehotná. Štvrté ochorenie u rómskeho muža je momentálne v štádiu vyšetrovania. Syfilis sa vyskytol v rómskych osadách v obciach Sačurov a Banské.
"Teoreticky existuje možnosť zavlečenia syfilisu z neďalekého Trebišovského okresu," uviedla včera
dermatovenerologička Jana Molčanová. Od začiatku roka evidovali zdravotníci vo Vranovskom okrese päť prípadov ochorenia na syfilis.
Aj zdravotníci na Spiši zaznamenali v týchto dňoch zvýšený výskyt syfilisu. Ako sa vyjadrila odborná lekárka - gynekologička zo Spišských Vlách MUDr. Mária Petríková, v posledných dňoch jej ambulanciu navštívilo päť pacientiek s podozrením na spomínanú chorobu.
V tomto prípade ide o rómske budúce matky. Jedna z nich - Krompašanka, je už preliečená. U ďalších dvoch sú už v týchto dňoch známe aj výsledky vyšetrení. Tie sú pozitívne. "Tehotným pacientkám odoberáme krv. Podľa toho aj vlastne zistíme prípadný výskyt syfilisu," povedala nám M. Petríková.
Spomínaná preliečená pacientka momentálne čaká svoje siedme dieťa. Ako dodala M. Petríková, Rómka trpela týmto ochorením už pri svojom piatom tehotenstve. Syfilis vtedy, našťastie, nepoškodil plod. "Odobraté vzorky krvi putujú na kompletné vyšetrenie na košickú kožnú kliniku. Momentálne ešte čakáme na výsledky od dvoch pacientiek z obce Bystrany," upresnila M. Petríková. Podľa jej slov s touto chorobou sa predtým vo svojej ambulancii nestretla už dlhší čas.
O zvýšenom výskyte syfilisu na Spiši vedia už aj policajti. Tí v týchto dňoch zisťujú, či došlo ku porušeniu zákona. "Ak nakazená osoba má vedomosť o svojom ochorení a napriek tomu šíri syfilis ďalej, ide o trestný čin," informoval nás plk. JUDr. Vladislav Chroust z Okresného riaditeľstva PZ v Spišskej Novej Vsi.
Dermatovenerologička J. Molčanová upresnila, že syfilis je infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša pohlavným stykom. Vnútrodeložne sa môže prenášať počas tehotenstva z matky na plod a zriedka pri výskyte ochorenia aj v ústnej dutine i bozkávaním.
Príznaky ochorenia sa prejavia asi tri týždne od nákazy. V mieste vstupu baktérie do organizmu sa vytvorí ranka s tvrdým okolím v podobe vredu. V priebehu ďalších týždňov sa ranka môže zahojiť, avšak ak ochorenie nie je liečené, prechádza do druhého štádia. Od 9. týždňa po infekcii sa objavia vyrážky po celom tele. "Sprievodným znakom je malátnosť, nechuť do jedla, postihnuté sú obličky, oči, pečeň a podobne," uviedla Molčanová. V treťom štádiu postihuje ochorenie aj srdcovocievny systém, pľúca, nervový systém a kosti. Po niekoľkoročnom priebehu môže ochorenie spôsobiť smrť.
Autor: Erika KARASOVÁ & TASR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš