sa môžu uchádzať o jeho prostriedky nie trikrát, ale štyrikrát do roka. Túto možnosť chce využiť aj Okresný úrad (OÚ) vo Vranove nad Topľou prostredníctvom regionálneho združenia Nové milénium, ktorý už s pomocou tohto fondu a v spolupráci s partnermi z "malej visegrádskej štvorky" uskutočnil niekoľko zaujímavých podujatí. Nový projekt pre Visegrádsky fond však Vranovčania musia odkonzultovať s partnermi z Čiech, Poľska a Maďarska.
So spoločným slovensko-poľským projektom zameraným na rozvoj ľudového remeselníctva sa Vranovčania chcú obrátiť na program Európskej únie Phare CBC. "Chceli by sme získať prostriedky na zorganizovanie spoločných trhov. Predstavujeme si ich ako predajnú výstavu formou klasického trhu, ale nie klasického jarmoku," uviedla pre náš denník tlačová pracovníčka OÚ vo Vranove nad Topľou Andrea Gallová. Projekt je už pripravený a čaká sa len na uzávierku.
Spoločné slovensko-poľské trhy by mali byť impulzom pre rozvoj ľudových remesiel, ktoré sa v okrese Vranov nad Topľou a gmine Sanok zachovali. Vranovčania môžu prezentovať výrobky korytárov, čipkárok, keramikárov, rezbárov či kováčov. "S úplnou novinkou prišla mladá maliarka Erika Jakubčinová, ktorá na sklenené fľaše maľuje nádherné obrázky," dodala A. Gallová. Poliaci by sa na spoločných trhoch mohli predstaviť najmä čipkárskymi výrobkami, na ktoré sa špecializujú.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš