Chemosvit Svit bolo venované menovej problematike. Hlavným hosťom včerajšieho večera bol preto vrchný riaditeľ odboru menovej politiky Národnej banky Slovenska, Peter Ševčovic.
Ten vo svojom expozé venovanom téme Európskej únie a menovej politike Slovenskej republiky, najprv prítomným hosťom priblížil naše makroekonomické východiská. Na ich základe neskôr prezentoval integračné možnosti Slovenska. "Je reálnou šancou, že Slovensko sa v roku 2004 stane členom Európskej únie. Naplnenie menových, kurzových a úrokových podmienok únie je v tomto smere na dobrej ceste. Otázkou je však výška deficitu verejných financií, ktorý je úniou stanovený na hranici troch percent z hrubého domáceho produktu krajiny a v súčasnosti ho prekračujeme o vyše sto percent," zdôraznil Ševčovic.
Za pozitívne v súvislosti s našim vstupomdo EÚ považuje postupné liberalizačné kroky. V rámci nich sa už od nového roka na Slovenku pre podniky plne liberalizujú podmienky pre obchod s finančnými derivátmi. Od januára 2004 by mala prestať platiť repatriačná povinnosť, čo umožní každému občanovi nášho štátu otvoriť si legálny účet v zahraničnej banke. Najneskôr do dvoch rokov by sa na Slovensku malo taktiež legalizovať nadobúdanie vlastníckych práv k nehnuteľnostiam na území Slovenska pre individuálnych podnikateľov z krajím európskeho hospodárskeho spoločenstva.
Ševčovic sa včera nevyhol ani aktuálnej téme turbulencie korzu slovenskej meny. "Na posilnenie koruny malo podľa mňa vplyv niekoľko udalostí, ktoré nemajú prakticky nič spoločné s ekonomikou. V prvom rade to boli voľby, zvýšenie ratingu, pozvánky do Európskej únie a NATO. Tieto argumenty sú podľa mňa z ekonomického hľadiska veľmi chabé," tvrdí vysoký úradník Národnej banky Slovenska, ktorý sa vyjadril aj ku krokom slovenskej centrálnej banky vedúcich k posilneniu výmenného kurzu euro k slovenskej korune.
"Slovné intervencie boli účinné iba krátkodobo. Rozhodli sme sa preto k masívnemu nákupu Euro, ktorého devízove rezervy výrazne vzrástli. Vzhľadom na to, že túto menu dokáže NBS zhodnotiť maximálne troma percentami a slovenskú korunu, ktorú od nás nakúpil zahraničný subjekt úročíme ôsmimi percentami, vytvoril sa priestor pre veľkú stratu centrálnej banky. Preto sme siahli k poslednému prostriedku zníženiu úrokových sadzieb, ktoré mali najvýraznejší vplyv na potrebné oslabenie koruny i na zníženie našej straty," vysvetlil Ševčovic.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš