počas troch rokov po 100 miliónov euro ročne tak, aby všetky obce nad dvetisíc obyvateľov mali zabezpečené dvojstupňové čistenie vôd do roku 2014. Toto konštatovanie odznelo na stretnutí, ktoré zvolal odbor sektorového koordinátora zahraničnej pomoci pri ministerstve životného prostredia za reprezentatívnej účasti predstaviteľov Európskej komisie (EK), zástupcov vodární a kanalizácií, ako aj zástupcov ministerstiev životného prostredia a pôdohospodárstva, fondu národného majetku a zástupcov samosprávy. Cieľom stretnutia bolo oboznámiť sa s obsahom technickej asistencie pre transformujúce sa vodárenské spoločnosti, ktorá by Slovensku mala byť poskytnutá v zmysle memoranda o porozumení medzi EK a SR. Reč bola aj o dopade tohto memoranda na proces programovania projektov v rámci programu ISPA.
Mestá a obce v budúcnosti sa budú môcť uchádzať o prostriedky z tohoto programu jedine prostredníctvom transformovaných vodárenských spoločností. "Túto požiadavku tlmočil Carsten Rasmusen, ktorý je zodpovedný za projekt ISPA na generálnom direktoriáte Európskej komisie a na má na starosti Slovensko," uviedol prvý podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Milan Muška a dodal, že proces financovania vodohospodárskych projektov cez program ISPA ešte vyvolá značné napätie. "Pán Rasmusen to tlmočil tak, že sa kritika zniesla na samotnú vládu SR z hľadiska prípravy jednotlivých krokov, ktoré bolo treba zabezpečiť." Transformácia vodární a kanalizácií sa mala uskutočniť ešte v lete, ale doposiaľ nie je známy termín začatia ich činností. Predpokladá sa, že obecná vodárenská akciová spoločnosť na východe Slovenska so sídlom v Košiciach by mala vzniknúť niekedy v marci - apríli budúceho roku. "Začína sa doslova boj s časom o to, aby projekty boli pripravené," poznamenal M. Muška.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš