"Zase sa rúbe!" Nelegálny výrub stromov v národnom parku je stará téma. Čiastočne sa ju snaží riešiť občianske združenie Zachráňme Letanovský mlyn, ktoré z Rómov z letanovskej osady zriadilo občiansku stráž na ochranu lesa pred nepovolenými výrubmi.
Správa NPSR vyčíslila škody spôsobené nelegálnym výrubom stromov v prírodnej rezervácii Prielom Hornádu a na Hradisku počas prvých troch mesiacov tohto roku na 382-tisíc korún. Za páchateľov označuje obyvateľov rómskych osád Letanovce, Smižany, Spišské Tomášovce a Hrabušice. Potom prišli teplejšie mesiace a rúbanie ustalo. S nástupom mrazivých nocí z lesov Slovenského raja opäť známe zvuky - rúbe sa zase.
Tento problém riešila aj slovenská vláda. Schválením Programu starostlivosti o Národný park Slovenský raj do roku 2006 sa zaviazala presťahovať rómsku osadu Letanovce do novej lokality a znížiť tlak na lesné porasty podporou plynofikácie okolitých obcí. "Ak sa tieto úlohy zrealizujú, mohla by sa situácia zlepšiť," hovorí D. Bevilaqua.
Traja strážcovia Slovenského raja na územie s rozlohou takmer 20-tisíc hektárov fyzicky nestačia. Vládou schválený program starostlivosti počíta s nárastom počtu profesionálnych strážcov v Slovenskom raji na 11 ľudí. Riaditeľ Správy NPSR optimisticky vníma rozhodnutie ministra životného prostredia zvýšiť počet profesionálnych strážcov prírody zo súčasných 31 na 170 na celom Slovensku. Koľko strážcov pribudne na Spiši, to ešte nie je jasné. "Strážcovia prírody by mali informovať a usmerňovať turistov, prípadne ich sprevádzať. Prax je taká, že robia policajtov," dodáva D. Bevilaqua. Strážcovia sú ozbrojení, no zbraň nosia len na výstrahu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš