Okolo žltačky na gelnickom gymnáziu sa podľa riaditeľa robí zbytočný rozruch
Gelnica Piatková akcia na gelnickom gymnáziu pri príležitosti Dňa študentov bola zrušená. Dôvodom je vraj epidémia žltačky. Všetky hromadné
Monika Toporcerová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
podujatia v škole sú zrušené, aby nedošlo k šíreniu nákazy. "Robí sa okolo toho zbytočný rozruch. Žiadna epidémia to nie je. Ide o jeden prípad ochorenia," zdôrazňuje riaditeľ gymnázia RNDr. Ján Macko (na snímke).
O nakazenom študentovi sa dozvedel minulý týždeň v stredu. Prejavili sa u neho príznaky choroby, ktoré zrejme dostal od svojej sestry, žiačky tunajšej základnej školy. "Žiaci a učitelia, ktorí prišli do kontaktu s chorým študentom, sa podrobili očkovaniu. Na porade s učiteľmi sme sa dohodli, že budú žiakov informovať o zvýšenej hygiene, umývaní rúk a dezinfekcii chloramínom. Vyučovanie prebieha normálne," opísal včerajšiu situáciu v gymnáziu jeho riaditeľ. Za posledných 14 rokov tu nezaznamenali ani jeden prípad tohto ochorenia.
Situáciu v Gelnici nehodnotí ako dramatickú ani riaditeľka Štátneho zdravotného ústavu v Spišskej Novej Vsi MUDr. Elena Gajdošová. "V žiadnom prípade nejde o epidémiu. V septembri sme v Gelnickom okrese zaznamenali 4 prípady hepatitídy typu A, v októbri to bolo 6 prípadov v Žakarovciach, Gelnici, Smolníku a Švedlári. Tento mesiac evidujeme dva prípady v Základnej škole vo Švedlári a jeden prípad na gymnáziu v Gelnici. Ide o brata chorej žiačky zo základnej školy, u ktorej bola žltačka zistená v októbri," informovala E. Gajdošová. Na všetkých študentov a zamestnancov gymnázia sa vzťahujú protiepidemiologické opatrenia všetko sa dezinfikuje, gymnázium zaváňa chlórom. "Je možné, že osoby, ktoré prišli do styku s chorým študentom, sa tiež nakazili a sú v inkubačnej dobe," odôvodnila potrebu preventívnych opatrení E. Gajdošová.
Hepatitída typu A sa nazýva tiež chorobou špinavých rúk. Prenáša sa v podmienkach zhoršenej hygieny. U nakazených osôb sa prejavuje spočiatku podobne ako chrípka, u niektorých pacientov nie sú viditeľné žiadne príznaky. Inkubačná doba trvá 14 - 50 dní, priemerne mesiac. V tomto období môže veľmi ľahko dôjsť k nákaze ďalších osôb. Najčastejšie postihnutou vekovou skupinou sú deti v predškolských a školských kolektívoch vo veku 5 - 9 rokov a mladí ľudia vo veku 15 - 35 rokov. Riziko vzrastá najmä v čase povodní a záplav. Žltačku je možné doniesť ako neželaný suvenír aj zo zahraničnej dovolenky, najmä z krajín s nižším hygienickým štandardom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš