vo štvrtok si našinci smerujúci k našim severným susedom na nákupy postoja o čosi dlhšie ako po iné dni.
Až dve hodiny čakali motoristi uplynulú sobotu pri vstupe do Poľska na vybavenie na hraničnom priechode Tatranská Javorina Lysá Poľana. V dlhom rade stojacich áut defilovali poznávacie značky zo všetkých kútov Slovenska.
Drvivá väčšina smerovala na trhy do mesta Novy Targ za výhodnými nákupmi. "Čakám tu už asi poldruha hodiny. Ideme do Targu niečo nakúpiť. Počuli sme, že tam majú lacné vetrovky a kožušiny," povedal nám pán v stredných rokoch, ktorý vystúpil z auta s michalovskou poznávacou značkou. O niečo nervóznejší bol manželský párik z Bratislavy. "Neviete mi povedať, ako dlho tu budem stáť?" opýtala sa nás nežnejšia polovička. "Čo sa to tam vpredu robí? Tí colníci to vybavujú nejako pomaly. Sme tu na dovolenke a reku vyberieme sa aj my nakupovať do Poľska. Mysleli sme si ale, že nebudeme na hraniciach čakať," konštatovali.
Podľa slov vedúcej colnej pobočky Tatranská Javorina Márie Vojtaššákovej dvojhodinové čakacie termíny sú počas sobôt, niekoľko týždňov pred Vianocami bežným javom. Oproti obdobiu spred piatich rokov je to stále prijateľné. "Pred piatimi rokmi sa v takomto čase bežne na hranici čakalo aj osem hodín. Kolóna čakajúcich áut sa tiahla až do Podspádov, osem kilometrov pred hranicou," prezradila vedúca.
Colníci v Tatranskej Javorine zaznamenávajú zvýšený pohyb slovenských občanov smerom do Poľska iba v posledných dvoch týždňoch. M. Vojtaššáková si myslí, že príčin je niekoľko. "V prvom rade je to priaznivé počasie. Ak by snežilo a cesty by boli rizikové, nikto by do Poľska nešiel. Slovenská koruna tiež posilnila voči zlotému, čo je tiež nezanedbateľná skutočnosť a v neposlednom rade je dôležité to, že napríklad v Novom Targu si našinci na jednom mieste nájdu všetko, čo potrebujú," vysvetlila nám vedúca colnej pobočky.
Slováci môžu z Poľska priviezť tovar bez preclenia v hodnote 175 eúr v prípade dospelej osoby, na dieťa je stanovená taxa 90 eúr.
Pernú sobotu zažili colníci aj na hraničnom priechode Lysá nad Dunajcom. Podľa slov vedúceho pobočky Antona Ovšonku aj tu sa čakalo pri vstupe do Poľska približne dve hodiny. "Oproti Tatranskej Javorine máme výhodu v tom, že do Nového Targu netreba jazdiť cez kopce. Od hranice je to 30 kilometrov po rovinke, navyše nejazdia nám tu kamióny, takže osobnú dopravu vybavujeme o čosi rýchlejšie ako na Javorine," hovorí colník.
Slováci si z Poľska vozia domov najmä oblečenie, a to hlavne detské, vianočné stromčeky a sviečky. Na prívesných vozíkoch vidieť však aj kuchynské linky a gaučové súpravy do obývačky.
V porovnaní s hraničnými priechodmi Tatranská Javorina a Lysá nad Dunajcom majú colníci z Mníška nad Popradom v okrese Stará Ľubovňa takpovediac bohémsky pokoj. "Nič mimoriadne sa nedeje. My máme zasa opačný problém. Najviac ľudí prichádza z Poľska na Slovensko. Je to všaK našou polohou. V okolí nie je mesto, v ktorom sa konajú veľké trhy. V Novom Sonczi sú trhy každý deň, ale veľa ľudí tam nejazdí," konštatoval pre náš denník vedúci colnej pobočky v Mníšku nad Popradom Jozef Osvald.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš