roka odobrilo mestské zastupiteľstvo, pomaly vrcholí. Z pôvodne plánovanej opravy obvodových múrov sa však vykľula reparácia oveľa väčšieho rozsahu. V logickej súvislosti s tým stúpli aj reparačné náklady. Z necelých 1,9 milióna korún, ktoré na spomínaný účel schválili kežmarskí poslanci sa stali už takmer štyri.
"V rámci problematiky rekonštrukcie radnice bola pre nás prvoradou otázka jej skutočnej potreby. Keďže naposledy sa tento objekt podrobil kompletnej renovácii pred tridsiatimi rokmi, ktoré už na radnici boli vidieť. Hlavne severná strana budovy bola značne schátraná a opadávali z nej jednotlivé prvky vonkajšej fasády, ktoré doslova ohrozovali zdravie a životy okoloidúcich. Odpoveď preto bola jasná. Radnica si rekonštrukciu určite zaslúži," skonštatoval na úvod vedúci odboru výstavby a životného prostredia Mestského úradu v Kežmarku, Ing. Štefan Zima.
Podľa neho, otázka výraznejšieho prekročenia schválenej ceny rekonštrukcie, má svoje logické zdôvodnenia. "Projektová dokumentácia na rekonštrukciu fasády radnice, bola spracovaná ešte v roku 1997. Cenový návrh vtedy predstavoval 1,847 milióna korún. Verejnú súťaž sme však vypísali až minulého roku. Ako podklad k nej však slúžila práve projektová dokumentácia z roku 1997. Vzniknutý päť ročný sklz však znamenal ďalšie chátranie a škody, ktoré bolo potrebné opraviť. Cena teda musela vzrásť," tvrdí Š. Zima.
Víťaz verejnej súťaže, ktorým sa stala spišskonovoveská firma Širila, sa teda v auguste tohto roka pustila do takmer dvojmiliónovej rekonštrukcie fasáda. Počas nej sa však prišlo na to, že kežmarskej radnici zamáka strecha. "Nebolo iného riešenia len do opráv zarátať ešte aj strechu. Víťazom výberového konania na jej opravu sa neskôr stala miestna firma Pluta, pričom táto investícia pohltila ďalších vyše 400-tisíc korún," informoval nás ďalej vedúci odboru výstavby o náraste ceny.
Ten však pokračoval ďalej, pretože okrem zatekania zo strechy sa do radnice dostávala voda aj cez netesniace okná. "V tom momente nastala otázka ich výmeny, čo však podľa predbežnej kalkulácie dodávateľských firiem predstavovalo vyše milióna korún. Povedali sme si však, že keď už niečo renovovať, tak poriadne," hovorí Š. Zima na margo výmeny okenných výplní. Tú nakoniec odobrili aj poslanci, pričom následným víťazom výberového konania sa stala miestna firma Drevotrend s ponukou 1,207 milióna korún. Pôvodná cena rekonštrukcie teda vzrástla na takmer 3,5 miliónov korún, pričom definitívne číslo budú Kežmarčania poznať až po úplnom dokončení stavby. Podľa Štefana Zimu, by to však malo byť maximálne 3,6 milióna korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš