nadobudnúť platnosť k 15. decembru 2002. Tie budú platiť celý nasledujúci rok. Ako pripomenul predseda komisie Peter Sokol, príprave návrhov predchádzali rokovania s prepravcami, teda SAD a starostami obcí v celom Prešovskom kraji. Prerokovali aj pripomienky starostov z obcí, ktorí mali výhrady proti obmedzovaniu niektorých spojov počas víkendov a sviatkov, vrátane niektorých nočných spojov.
"Celé územie kraja bolo riešené v troch subkomisiách podľa oblastí. Okresy ako Poprad, Levoča, Stará Ľubovňa, Prešov a Bardejov už majú poriadky pripravené v čistopisoch, teda schválené. Nedoriešená je ešte oblasť Humenného, Vranova, Sniny a Medzilaboriec," uviedol P. Sokol.
Na otázku, koľko spojov, alebo v koľkých obciach bude zrušených však ani predseda, ani pracovníci odboru dopravy Úradu PSK nevedeli odpovedať. "Zatiaľ sa nedá hovoriť ani v číslach, ani percentuálne, ale ide skutočne len o nerentabilné spoje, z ktorých tržby na jeden kilometer boli jedna až dve koruny. V iných prípadoch sa to riešilo časovými posunmi spojov, alebo zachádzkami," reagoval Stanislav Ondirko z odboru dopravy a argumentoval, že prepravcovia sa nemôžu správať ako taxikári a ak, tak to musí cestujúci v konečnom dôsledku zaplatiť. Niektorí starostovia však v záujme zachovania existujúcich spojov navrhli spolufinancovanie z obecných rozpočtov. V týchto dňoch rokovali o štyroch obciach v okrese Sabinov, presnejšie ide o Olejníkov, Ľutinu, Červenú Vodu a Drienicu. Jeho kolega Pavol Pančišin, ktorý v subkomisii rieši oblasť Humenného, Vranova, Svidníka a Medzilaboriec pripomenul, že aj v týchto okresoch je asi 5 obcí s podobnou požiadavkou.
Predseda komisie P. Sokol tiež pripomenul, že dodnes nie je vypracovaný presný model delenia financií v regiónoch podľa ich špecifických podmienok. Z roka na rok sa len mapuje existujúca situácia s menšími odchýlkami. Svoje slová podložil argumentom, že v roku 2001 ministerstvo financií vyčlenilo pre Prešovský kraj 168 miliónov korún. Tento žiadali 210 miliónov, ale v skutočnosti dostali 172 miliónov korún. "Na jedného obyvateľa ide o dotáciu 200 korún a aj keď si uvedomíme, že nie každý cestuje autobusmi SAD, po prepočte ide o 60 až 80 halierov na obyvateľa a pracovný deň. Pritom sa v roku 2003 avizuje zvyšovanie cien energií, palív a tým aj cestovného," dodal na vysvetlenie. Do konca novembra by mali byť všetky cestovné poriadky aj so zmenami schválené a pripravené do tlače.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš