Prešov X-Cite 2002. Oproti minulosti festival zmenil dramaturgiu. Od vlaňajška vystupuje menej účinkujúcich, zato však samé zvučné mená. Tento ročník otvorila prakticky jediná slovenská skupina, i to nie výlučne, na festivale Hot House. Klasický džez v jej podaní zaujal obecenstvo od prvých sól, vyvrcholenie prišlo v záverečnej presnej súhre trubkára Juraja Bartoša a altsaxofonistu Radovana Tarišku. Hot House vystriedala maďarská formácia Djabe, ktorá mala ďaleko od klasického džezu. V jej hudbe sa prelínali prvky etnohudby, ktoré do soundu skupiny zapracovával hlavne perkusionista a vokalista András Sipis, džezu, ale aj pompézne rock-popové aranžmány.
Najväčší aplauz jednoznačne zožal Tamás Barabás vďaka svojmu famóznemu sólu na basovej gitare. "Bolo to veľmi dobré a veselé. Obecenstvo bolo úžasné," povedal nám po vystúpení gitarista Djabe Attila Égerházi. Prečo to bolo veselé? "Pretože my sami sa neberieme príliš vážne, sme taká veselá kapela," reagoval A. Égerházi, ktorý skupinu Djabe, hrajúcu už sedem rokov, charakterizoval slovami: "Seba škatuľkujeme ako fúziu džezu a world music, ale nie je to ozajstný pravý džez, ani world music. Je to mix rôznych žánrov." Samotné slovo Djabe značí v africkom jazyku Ashanti "slobodu" a túto slobodu kapela využíva aj pri miešaní rôznych štýlov, improvizáciách a aranžmánoch.
Gitaristu Djabe sme sa opýtali, čo hovorí na budapeštiansku skupinu Másfél, ktorá tiež čerpá z podobnýchh zdrojov, azda s výnimkou džezu, a ktorá už v Prešove tiež vystupovala. "Poznáme ich, je to hudba rozdielneho rangu než robíme my. Hrajú zaujímavú hudbu, no nie sú tou najlepšou skupinou, akú poznám. V ich hudbe postrádam dušu a hlbšiu atmosféru."
V Prešove mali Djabe premiéru, na Slovensko však chodia pomerne často. "Poznáme aj tunajších muzikantov. Zvlášť náš najlepší hráč Tamás má tu skvelých priateľov, s ktorými v košickom štúdiu robil spoločný projekt. Spolupracujeme tiež s viacerými Maďarmi žijúcimi na Slovensku."
Vrcholom prvého dňa festivalu Jazz Prešov X-Cite 2002 bolo vystúpenie poľského gitaristu Jarka Śmietanu a jeho dvoch spoluhráčov. Nič na tom nezmenil ani fakt, že avizovaná afroamerická speváčka Karen Edwarsová nemohla prísť. Dokonca aj dramaturg a jeden z hlavných organizátorov festivalu Peter Adamkovič zanechal na chvíľu všetky povinnosti a odbehol do sály pozrieť si celý koncert Śmietanu a spol. Už v stredu večer dorazilo do Prešova z koncertu v Sabinove zoskupenie Tribute To Miles, ktoré bolo na programe až na druhý festivalový deň. V tejto skupine hrajúcej skladby legendárneho Miles Davisa figuruje aj bubeník Dodo Šošoka, ktorý sa s Davisom stretol osobne, černošský altsaxofonista Monty Waters či tenorsaxofonista Piotr Cieslowiski. Obaja saxofonisti priznali, že sa okrem regulárneho vystúpenia na festivale tešia aj na jam-session, ktoré mu predchádzalo ešte v stredu večer v Sejf klube. Okrem spomínanej kapely boli na programe včerajšieho koncertu festivalu aj ďalšie známe osobnosti, ako Józef Skrzek (SBB), Pavel Jakub Ryba či Dan Bárta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš